Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Okolí Koněpruských jeskyní aneb NS Slavíky – Kotýz, Zlatý Kůň

Okolí Koněpruských jeskyní aneb NS Slavíky – Kotýz, Zlatý Kůň

Okolí Koněpruských jeskyní aneb NS Slavíky

Okolí Koněpruských jeskyní je stejně lákavé jako jeskyně samy. Jednak je jeho prohlídka zdarma, ale navíc přináší dechberoucí výhledy a panoramata.

Jasným favoritem bude stále aktivní velkolom Čertovy schody, kde probíhá těžba již od začátku 20. století. Jeden z největších lomů v České republice, s nepravidelným tvarem a rozměry zhruba 1,5 x 0,6 km, je unikátní hned z několika aspektů. Podobně jako dnes již nefunkční okolní lomy Zlatý Kůň, Kobyla a lomy na Tetíně slouží cementárně v Králově Dvoře. Úmyslně byl zapracován do CHKO Český kras, aby jeho budoucnost po skončení těžby byla co možná nejvíce ekologická – i když to asi potrvá, protože podle geologických odhadů jsou v lomu nerostné zásoby na dalších 100 let.

Pokud chcete návštěvu Koněpruských jeskyň pojmout trochu akčněji, než jen dojít z parkoviště k jeskyním a po prohlídce zase zpátky, rozhodně doporučuji naučnou stezku (NS) Koukolova hora – Kotýz. Ostatně ke Koněpruským jeskyním se dostanete taky a uděláte přitom něco pro své zdraví a pro zdraví svých dětí. Malí cestovatelé se navíc dozvědí nejen něco o rostlinách a zvířatech, které v městě neuvidí, ale také o zajímavostech v blízkém okolí. Můžete tak nechat svoje ratolesti, ať samy rozhodnou o dalším směru vaší cesty. :)

NS začíná v obci Slavíky (po turistické 4 km ze Zdic (ČD) nebo 2 km z Berouna-Popovic (ČD)) a první zastávkou je Koukolova Hora (471 m), ze které je pěkný výhled na Křivoklátsko. Dominantou hory je zřícenina kaple sv. Blažeje, postavená v roce 1832. Zajímavostí pro botaniky bude jistě výskyt vzácných rostlin jako například sasanka či lilie.

Další zajímavostí na cestě je malá obec Havlíčkův mlýn. (jedná se spíš o osadu přidruženou k mlýnu, který má velmi pestrou historii. V blízkosti tohoto mlýna je pitný pramen – vyhlášený zdroj pitné vody – (jezdí ji sem stáčet lidé ze širokého okolí) a na zlobivé děti tu na mlýnském kole čeká vodník…

Výstup na Kotýz aneb není kopec jako kopec

Cestou dál, bohužel do prudkého kopce, se dostáváme ke geologickým útvarům, které malé badatele určitě zaujmou. Aksamitová (nebo Axamitová) brána je co do velikosti v Českém krasu ojedinělý krasový útvar, opředený tajemnými pověstmi a legendami, které mimojiné praví, že je zde vstup do podzemí, kde je ukryto mnoho pokladů… Kdysi dávno zde stála jeskyně, ale působením času a přírodních vlivů se zřítil její strop a tak z ní zůstal jen vstupní oblouk (taková malá Pravčická brána, jak jí někteří říkají) a vlastní prostor jeskyně, který je dnes již zarostlý stromy. Historickou zajímavostí je, že po četných úrazech a zmizeních dobrodruhů pátrajících na vlastní pěst byl „vstup do podzemí“ na konci 19. století zavalen…

Po náročném výstupu se od Havlíčkova mlýna se konečně dočkáme zasloužené odměny v podobě jedinečného pohledu na velkolom Čertovy schody. Jedná se o jeden ze dvou oficiálních (turisticky zabezpečených) výhledů na lom (tzv. Western Riff – z druhé strany lomu, z vrcholu Zlatého koně, je druhý výhled zvaný Eastern Riff) Na travnaté planině, kde si můžeme v klidu odpočinout a kochat se nerušeně výhledem, najdeme z kamenů poskládané vzkazy cestovatelů, kteří stejně jako my s vypětím sil zvládli výstup na Kotýz. Žlutá turistická značka nás pak brzy dovede příjemnou procházkou lesem až k pokladnám Koněpruských jeskyní, kde se můžeme občerstvit a když budeme mít ještě síly a chuť na další menší kolečko, čeká na nás okružní NS Zlatý kůň.

Relativně krátká naučná stezka vás na svých stanovištích seznámí s geologickým vývojem celé oblasti. Vrch Zlatý kůň, jehož bok okusují Čertovy schody a další lomy, je se svými necelými 480 metry nadmořské výšky jedním z nejvyšších míst Českého Krasu. Pravěký zkamenělý korálový útes je tvořen několika druhy vápenců, z nichž převažuje bílý koněpruský vápenec. Dnes je tato lokalita proslulá hlavně jako naleziště zkamenělin, což si ostatně během procházky po naučné stezce můžete v Houbově lomu sami vyzkoušet. Zde je dovoleno zkoušet štěstí při pátrání po zkamenělých obyvatelích této oblasti, ovšem pouze ze suti (neotloukat stěny lomu) a nejlépe za použití vlastního geologického kladívka.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 20. 8. 2011 9:41

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek