Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Každý obyvatel Prahy a středních Čech o nich minimálně slyšel, v lepším případě je i navštívil… Koho že? No přece Koněpruské jeskyně.

Pro některé už se z toho stalo klišé, podobně jako „jdeme na Petřín“, nicméně i pravidelní návštěvníci mohou být překvapeni kouzelnými proměnami blízkého okolí v různých ročních obdobích. Koněpruské jeskyně se staly putovním místem rodinných výletů již po několik generací, a to nejen díky své blízkosti hlavního města a dobrého dopravního spojení, ale hlavně pro svou jedinečnost a krásu okolí. Pro veřejnost jsou otevřeny již více než 50 let a svým návštěvníkům nabízejí nevšední podívanou i cenné zážitky. Během hodinové prohlídky se dozvíte o tom, jak jeskyně před zhruba mnoha miliony let vznikly a jak se v průběhu dalších milénií měnily a přetvářely.

Koněpruské jeskyně byly novodobě objeveny v 50. letech minulého století – náhodou – při těžbě v přilehlém lomu, ale podle nalezených artefaktů a lidských ostatků v nich přebýval člověk již před více než 10 000 lety. V novodobé historii byla v útrobách jeskyně v 15. století tajná penězokazecká dílna. Více se samozřejmě dozvíte při prohlídce.

Víte, jaký je rozdíl mezi stalagmitem, stalaktitem a stalagnátem? (v dnešní době Googlu trochu zbytečná otázka…) Tak tady se to dozvíte. Stejně jako to, proč vybraná pěvecká a hudební tělesa jezdí tu a tam do jeskyní zkoušet své dovednosti a možnosti. Najdou zde totiž takové akustické podmínky, které jim může nabídnout jen málokteré studio.

Před vstupem do jeskyní je několik „oddychových“ míst, včetně občerstvení, kde se unavený poutník může posilnit a pokochat výhledem na úchvatný velkolom Čertovy schody.

Tipy a rady:

Doprava

Nejrychlejší a nejjednodušší cesta je, jak jinak, autem. Z Prahy, po dálnici D5, exit 18 a dál už podle ukazatelů – vzdálenost od dálnice cca 10-15 km. Parkoviště je v době hlavní turistické sezóny placené, ale vcelku lidově za nějakých cca 30 Kč za celý den.
Další možností je jet autobusem z Berounského nádraží, ale tady došlo v poslední době ke změnám v jízdním řádu a tak tato varianta není úplně stoprocentní. Každopádně pokud se nebojíte trochu experimentovat, klidně to zkuste. Při hledání dopravního spojení přes idos zadejte cílovou stanice ve tvaru Koněprusy,,jeskyně.
Nejotrlejší cestovatelé mohou dorazit „po svých“, k jeskyním vedou turistické značky ze Srbska (5 km), Berouna (9 km přes Tetín) a Zadní Třebaně (9 km přes Liteň).


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 20. 8. 2011 9:30

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek