Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou

Nedaleko Prahy, zhruba na úrovni 14. km dálnice D5, najdete neobvyklé poutní a turisticky vyhledávané místo, schované uprostřed hlubokých lesů a příkrých svahů národní přírodní rezervace Karlštejnsko.

Svatý Jan pod Skalou, oblíbené místo rodinných výletů, je malá obec pod velkou skalou. Nad jedním z hlavních turistických lákadel, barokním kostelem Narození sv. Jana Křtitele, se tyčí 200 m vysoká vápencová skalní stěna, která je dominantou celé oblasti a při dobrých podmínkách je vidět z dalekého okolí.

Vznik Svatého Jana pod Skalou sahá velmi velmi hluboko do naší historie. Málokterý návštěvník by si pomyslel, že se pohybuje v místech, která jsou známa více než 1100 let. Řekl by si:“No dobrá, řekněme Tetín – známé hradiště. Ale proč tohle místo, uprostřed ničeho..?“

Podle pověsti vše začalo na konci devátého století příchodem poustevníka Ivana – považovaného mimojiné za jednoho z prvních českých křesťanských poustevníků – kterému se tato lokalita zalíbila natolik, že se rozhodl zůstat a dál žít ve zdejší travertinové jeskyni. Pověst také praví, že kromě obvykle skromné potravy, kterou se takoví poustevníci živili, mu Bůh seslal laň, aby ho živila svým mlékem… Nakolik je to pravda, to si každý bude muset přebrat po svém, ale faktem zůstává, že tato laň je zmiňována v historické souvislosti s knížetem Bořivojem (tehdejším vládcem v kraji, majícím sídlo na Tetíně). Ivan byl pro svůj čistý (až trpitelský) život nazýván svatým a tak toto místo dostalo svůj název – ve starověku a středověku se zde říkalo „Svatý Ivan ve skále“ a nynější název Svatý Jan vzniknul až podle kostela sv. Jana Křtitele, který se zde také nachází.

Svatý Jan pod Skalou má dlouholetou náboženskou tradici. Na památku svatého Ivana nechal na tomto místě již v 10. století kníže Bořivoj postavit kapličku. Od doby, kdy zde v 16. století byly znovuobjeveny ostatky svatého Ivana, se sem pravidelně konají tradiční náboženské poutě. Na místě kapličky vzniknul kostel, který je jakoby částečně zapuštěn do skály – je totiž přímo napojen na jeskyni. Byl v průběhu století několikrát přestavován, novodobá „barokní“ podoba kostela byla vytvořena v 17. století. Uvnitř je bohatě zdobený, se spoustou historických relikvií a artefaktů, jako je například mramorová křtitelnice z poloviny 16. století či pozlacená schránka s ostatky poustevníkovými.

Zajímavostí (nejen pro nábožensky založené poutníky) je také klášter, který „sousedí“ s kostelem. V 15. a 16. století se do těchto míst přesunuli benediktinští mniši z kláštera (Ostrov na Vltavě), kteří přežili husitské plenění, a bylo potřeba vybudovat pro ně zázemí. Nejen okolnosti jeho vzniku jej ale činí zajímavým, poutavá je také novodobá minulost. Koželužna, papírna, moderní lázně, pracovní lágr, věznice, školící středisko STB… Pestrá minulost, není-liž pravda? Dnes už naštěstí kostel i klášter zažívají jen obdiv a úctu. Kromě náboženských obřadů a poutí bývají zdejší prostory s oblibou využívány k pořádání koncertů vážné a duchovní hudby.

Léčivý pramen zdarma

Na všechny žíznivé poutníky, bez rozdílu vyznání i hudebního vkusu, zde čeká nejen restaurační zařízení s lidovými cenami, ale hlavně léčivý pramen – zatím ještě stále zdarma. :) Hned vedle kostela vyvěrá „Pramen svatého Ivana“, které jsou připisovány mimořádné léčivé účinky. Historické prameny praví, že voda ze zdejších pramenů byla v minulosti prodávána jako minerálka „Ivanka“.

V dnešní době žije obec jednoznačně z bohatého turistického ruchu. Magnetů na turisty je tu hned několik. Kromě již zmiňovaných pamětihodností s historicko-náboženským významem je zde hlavní „atrakcí“ vysoká travertinová stěna, která láká horolezce k extrémním výkonům – stejně jako tajemná jeskyně, zasazená vysoko ve skále jen několik desítek metrů pod vyhlídkou na vrcholu. Velmi oblíbený je pěší výstup po turistické značce až na vrchol, k vyhlídce s dřevěným křížem. Výhled fenomenální, výstup nezapomenutelný…


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 20. 8. 2011 10:35

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek