Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Velká Amerika a Mexiko

Velká Amerika a Mexiko

Velká Amerika

Naše národní fascinace zemí „ za velkou louží“ – Amerikou – posílená dobou minulých desetiletí, kdy jsme si o ní mohli nechat jen zdát, je na místopisu české kotliny dobře patrná. Místních názvů Amerika najdete na mapě skoro dvě desítky. Ale když se řekne Malá nebo Velká Amerika, má každý (středočech) jasno. Lesy mezi obcemi Karlštejn a Bubovice jsou protkány širokými cestami i sotva znatelnými pěšinkami, z nichž velká část vede k nějakému lomu či díře v zemi. Drtivá většina z nich je pozůstatkem těžby vápence, která v těchto místech probíhala (a místy stále probíhá) již po mnoho desetiletí.

Velká Amerika aneb „So faaaar, to You I may“

Filmoví pamětníci asi hned poznají, že se jedná o začátek jedné písně z filmu Limonádový Joe. Přesně tyto scény, kdy Joe putuje skalnatou krajinou s písní na rtech, byly natočeny v prostředí tohoto neobyčejného lomu. Stejně jako třeba Akumulátor 1 nebo Malá mořská víla.
Malinko zabrousíme do historie lomů: název Amerika je odvozen od nedaleké samoty, která zde byla již kolem roku 1900. Na začátku 20. století zde začala těžba, která trvala bezmála padesát let. Po omezení těžby začali do místních opuštěných lomů a tajemných chodeb pronikat milovníci netradičního turismu a trampové. Můžeme s nadsázkou říct, že to v době hluboké totality byl jeden z prvních adrenalinových sportů.

Velká Amerika (společně s Malou Amerikou) je kultovním místem českého turismu již po celá desetiletí a správa Lomů Mořina po celou dobu marně bojuje s nájezdy turistů a trampů, kteří se přes všemožné zákazy snaží do lomu proniknout. Nejde totiž jen o byrokratické rozhodnutí úředníků – v padesátých letech minulého století byla těžba zastavena primárně kvůli nestálosti podloží a toto nebezpečí přetrvává i dnes. Velká Amerika je „živým lomem“, jak jej hodnotí společnost Lomy Mořina, a nepravidelně dochází k novým a nepředvídatelným sesuvům. Dalším aspektem, již méně hrozivým, je skutečnost, že se zde (bohužel) nachází jedno z největších zimovišť asi šesti druhů netopýrů, kteří turismem samozřejmě velmi trpí.

Jestli by ale někdo pochyboval o naší národní houževnatosti, porušování zákazu vstupu do lomu Velká Amerika je zářným příkladem toho, jak „tam kde hynuli vlci, Čech se přizpůsobil“. Nepomohl ani odstřel části přístupové cesty v západní stěně, ani opatření vjezdového tunelu silnými pancéřovanými vraty. Před několika lety se dokonce společnost Lomy Mořina, která nyní provozuje těžbu v oblasti, chtěla uchýlit k zoufalému kroku – vypustit na dno lomu „divoké“ medvědy – ale finanční a právní náročnost takového opatření celou akci zmařila a tak se těžební společnost vydala v boji s narušiteli jiným směrem.

V dnešní době je u Velké Ameriky velké placené parkoviště, což jistě potěší nejen dopravní policisty, kteří museli řešit x přestupků denně (v místě je několik zákazů zastavení, ze kterých si ale nikdo nic moc nedělal), ale také samotné návštěvníky a okolojedoucí řidiče. Kolem velké části lomu vede turistická značka a na místech s nejlepším výhledem jsou zbudovány turistické ochozy, ze kterých máte celý lom jako na dlani. Také dopravní dostupnost doznala velkých změn – z Prahy je zaveden samostatný spoj PID č. 311. (Škoda, ty doby, kdy cesta na Ameriku byla opravdovým cestovatelským dobrodružstvím, už jsou nenávratně pryč…)

Čím je tedy Velká Amerika tak zvláštní

…že magickou silou přitahuje cestovatele a dobrodruhy? Představte si tak 80 metrů hluboký kaňon, o rozměrech zhruba 800 x 150 metrů, na jehož dně je obrovské průzračné jezero, kde je voda neuvěřitelně čistá a blankytně modrá… Protože se jedná o bezodtoké jezero, vzniklé zatopením nejnižšího těžebního patra, voda se v letních měsících prohřeje na optimální teplotu a přesto si zachová svou azurovou barvu… Přidejte k tomu pár tajemných chodeb, starých štol, ve kterých můžete najít pozůstatky z dob aktivní těžby (z nichž některé vedou do sousedního Trestaneckého lomu) a úplně navrch přidejte ještě hromadu strašidelných pověstí, které se předávají mezi trampy u osadních ohňů již více než padesát let. Dostanete kombinaci, která přitáhne každého, kdo touží po dobrodružství.

Mexiko aneb memento iniuria

V těsné blízkosti Velké Ameriky se nachází lom Mexiko (Dešťový / Trestanecký lom). Podle historických pramenů se zvažovalo propojení s Velkou Amerikou do jedné velké těžební jámy, ale nakonec vše zůstalo tak, jak to dnes známe. Škoda – vzniknul by tak jedinečný těžební objekt dlouhý téměř 1200 metrů. (to jsou pro srovnání 4/5 délky velkolomu Čertovy schody)

Oproti slunečné atmosféře a idylickému pohádkovému vzhledu Ameriky je Mexiko smutným a temným osamělým lomem. Možná za to může nepřítomnost přímého slunečního světla (říká se, že díky vysokým stěnám ostře svírajícím dno Mexika na jeho vodní hladinu nikdy nesvítí slunce) nebo mrazivá historie, kdy zde v totalitních 50. letech byli internováni političtí vězni a v nelidských podmínkách museli plnit velmi předimenzované kvóty v těžbě kamene. Jak vzpomínají ti, kdo „Český Mauthausen“ přežili, pracovní životnost vězňů nebývala dlouhá a většinou následoval převoz do vězeňské věznice. Objem, který museli denně narubat, by dal pořádně zabrat i trénovaným „rubačům“, natož pak intelektuálům, zbídačelých z vazebních věznic… Dnes stojí na ochozu Mexika památník obětem a lidem nasazeným v tomto pracovním táboře, za laskavého přispění společnosti Lomy Mořina.

Na dně Mexika najdeme (stejně jako na dně obou Amerik) jezero vzniklé zatopením lomu. Oproti Velké i Malé Americe, kde je zatopeno celé jedno etážové patro (13-18m), je jezero v Mexiku spíše jen takovým mělkým rybníčkem. Na stěnách lomu divoce roste vegetace, a protože zde v podstatě neexistuje turistický ruch, daří se tu hnízdit vzácným ptákům a netopýrům. Pro lidské návštěvníky sem totiž vedou jen tři přístupové cesty – první z Velké Ameriky napůl zatopenou štolou, druhá také zatopenou štolou přímo ze závodu RD Mořina a třetí s využitím lezecké techniky, kterou ale na rodinném výletě disponuje málokdo – navíc tu nejsou žádné lezecké cesty… Existuje vlastně ještě pár dalších cest, pomocí štol z okolních lomů, ale to je výzva spíše pro jeskyňáře, než pro obyčejné návštěvníky.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 20. 8. 2011 10:41

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek