Výlety s dětmiKrajVysočina → Roštejn

Roštejn

Hrad Roštejn

Hrad Roštejn nechali vybudovat v první polovině 14. století páni z Hradce. V 70. letech 16. století jej pak Zachariáš z Hradce přebudoval na renesanční lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Hrad byl pro veřejnost otevřen v roce 1969. Dnes je hrad v majetku Kraje Vysočina a spravuje ho Muzeum Vysočiny Jihlava. Jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.

Dominantou zůstala původní gotická sedmiboká věž 48 metrů vysoká, přístupná pro návštěvníky, poskytuje překrásnou vyhlídku do širokého okolí. Expozice jsou vybaveny dobovým nábytkem a jinými předměty ze sbírek uspořádanými do tématických expozic. Uvidíte také původní pozdně renesanční nástěnné malby v Erbovním sále 700 erbů, v Botanickém sále 300 rostlin, v Etnografii a Biskupském sále.

Expozice nové trasy je určena především rodinám s dětmi. Věnuje se lesu a myslivosti. V roce 2018 bude kvůli rekonstrukci hradu jedinou návštěvnickou trasou. Je bez průvodce a dobu v ní strávenou si určí sami návštěvníci. Důmyslné projekce zavedou návštěvníky po svítících zvířecích stopách. Na zdech se díky nim pohybují zvířecí siluety.

Cyklisté jsou na hradě vítáni. Kolo je možné zamknout a ponechat na stojanech na nádvoří hradu.

Mapa


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 27. 5. 2019 21:01

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek