Výlety s dětmiKrajÚstecký kraj → Zřícenina hradu Ostrý

Zřícenina hradu Ostrý

Zřícenina hradu Ostrý

Na úzkém skalnatém hřbetu, obtékaném Ploučnicí, asi 50 metrů vysoko nad údolím řeky se tyčí zřícenina hradu Ostrého, známého též jako Scharfenstein či Šarfenštejn. Nachází se asi 2 km na jihovýchod od Benešova nad Ploučnicí a 0,5 km na západ od Františkova nad Ploučnicí na vrcholu úzkého čedičového hřbetu obtočeného ze tří stran řekou Ploučnicí v nadmořské výšce 250 metrů. Od roku 1966 je chráněn jako kulturní památka. Hrad, který ovládal údolí Ploučnice a hlavně obchodní stezku, která tudy procházela, vybudovali někdy po polovině 13. století Markvarticové. Jako materiál posloužil olivinický čedič, tedy hornina, která utváří i samotný ostroh.

V písemných pramenech se Ostrý poprvé připomíná v roce 1268. Za vlády přemysla Otakara II. byl královským majetkem. Za Vartenberků, který Ostrý patřil v 15. století, v roce 1445 hrad dobyla a vypálila vojska lužického Šestiměstí. Majitelé tu pak nesídlili, na Ostrém zůstal jen purkrabí a v roce 1515 byl hrad uváděn již jako pustý. V roce 1896 zde probíhaly restaurační práce, ale poté Ostrý opět pustl a zůstal zříceninou.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 29. 4. 2019 21:51

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek