Výlety s dětmiKrajÚstecký kraj → Hora Říp

Hora Říp

Hora Říp

Hora Říp patří mezi nejvýznamnější místa a symboly naší národní historie, tvoří dominantu polabské nížiny a nabízí nádherný výhled do celého kraje. Říká se, že každý Čech by měl toto místo minimálně jednou za život navštívit. Hora Říp je se svými 455,2 m n. m. viditelná z daleka a tvoří výrazný přírodní monument cca čtyři kilometry jižně od Roudnice nad Labem. K hoře se vztahuje jedna z nejznámějších pověstí o příchodu praotce Čecha, který sem přišel, přehlédl si okolní krajinu a rozhodl se zde usadit.

Na vrcholu kopce se nachází původně románská rotunda. Byla postavena za vlády knížete Vladislava a vysvětit jí nechal kníže Soběslav na památku svého vítězství nad německým panovníkem Lotharem v bitvě u Chlumce v roce 1126. Tato stavba představuje vrchol stavebního vývoje české rotundy. Původně byla rotunda zasvěcena sv. Vojtěchovi, později byla k oslavě rodu Přemyslovců zasvěcena sv. Jiří, který je patronem orby.

Od roku 1143 patřila hora s rotundou strahovskému klášteru. Po husitských válkách byli majiteli vladykové Ctinští, z nichž Martin z Mnetěše dal pro rotundu ulít dva zvony. V roce 1515 se Říp stal opět majetkem strahovského kláštera, poté byl prodán Vilému z Rožmberka. Po jeho smrti se stali na dlouhou dobu držiteli Lobkowitzové.

Od roku 1848 byl Říp najednou dějištěm táborů lidu a národních manifestací. Jedno z nejznámějších shromáždění se zde uskutečnilo 10. května 1868, kdy byl na Řípu slavnostně vyzdvižen první kámen do základů Národního divadla. Uvnitř rotundy nalezneme kamenný oltář, sochu sv. Jiří a sochu „Hojnost v Čechách“. Dodnes se na Řípu pravidelně konají svatojiřské poutě.

Mapa


Andy

Autor článku — cestovatelka a milovnice přírody pracující s dětmi. Ráda sportuje, chodí plavat a často tak vyhledává koupání vhodné pro děti nebo sportovní aktivity pro děti. Také ráda píše tipy kam na výlet tento víkend, aby inspirovala ostatní.
Publikováno 14. 3. 2019 10:48

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek