Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Zámek Konopiště

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště

Původně gotický hrad přestavěný na zámek stojí uprostřed velkého parku západně od Benešova. Jeho zakladatelem byl kolem roku 194 patrně pražský biskup Tobiáš z Benešova. V roce 1327 získali Konopiště Šternberkové a vlastnili je 275 let. V 17.-19. stoletíse v jeho držení vystřídala řada vyznamných šlechtických rodů. Za Vrtbů byl původní středověký hrad proměněn na pohodlný barokní zámek. V roce 1887 jej koupil s celým panstvím od Lobkoviců arcivévoda František Ferdinand d´Este. Ten si zámek zvolil za své hlavní rodové sídlo a dal jej přestavět v historicko-romantickém stylu. Za 2. světové války zde byl umístěn hlavní štáb jednotek SS, po osvobození bylo Konopiště zpřístupněno veřejnosti.

Pokud se vydáte na prohlídku zámku, tak uvidíte reprezentační a hostinské pokoje, sbírku zbraní a loveckých trofejí i soukromé pokoje Františka Ferdinanda, které byly vytvářeny se snahou o co největší autenticitu na základě studia archivních materiálů, soupisů mobiliářů a hlavně souboru fotografií císařského fotografa R. Brunera – Dvořáka.

Na zámku je přístupné unikátní muzeum sv. Jiří v bývalé barokní oranžerii. Během čtvrt století nashromáždil soubor dřevořezeb, obrazů a rozmanitých artefaktů uměleckého řemesla z období od 15. do počátku 20. století, vztahujících se ke kultu svatého Jiří, v této sběratelské vášni soupeřil s britským králem Eduardem VII., který byl rovněž zasvěceným sběratelem obrazů a soch statečného drakobijce.

Na Konopišti můžete vidět medvědy, což ocení zejména děti, jejichž chov má zde dlouhou tradici. První medvědy si pořídili v polovině 19. století Lobkovicové a arcivévoda František Ferdinand d´Este v tradici pokračoval.

Mapa


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 27. 7. 2019 12:18

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek