Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Tetínské okolí

Tetínské okolí

Tetínské okolí

Obec Tetín na Berounsku (a její okolí) nabízí cestovatelům mnoho překvapení a jedinečných zážitků. Pokud plánujete s dětmi pěší výlet, rozhodně byste jej neměli minout. Optimální trasa pro pěší výletníky vede po modré turistické z Berouna (ČD PID) přes Damil, Tetín a Kodu, odtud po žluté do Srbska (ČD PID). (Modrá dále pokračuje na Řevnice a Všenory)

První zastávkou na naší trase bude kopec Damil (396 m), který z přivrácené strany k Berounu skýtá jedinečný výhled do okolí a ze strany druhé hluboký Modrý lom, na jehož dně je mj. motokrosová dráha – průběžně se tu totiž pořádají závody, tzv. Fichtlcup. Nevím, jestli každý bude výhledem tak nadšen, protože převýšení oproti berounskému nádraží je skoro 180m, takže slabší nátury se asi pěkně zapotí…

Další kroky vedené značkou nás zavedou do Tetína. Tetín obklopuje rezervace Tetínské skály, která je pozoruhodná nejen svými skalnatými výběžky a velkým počtem přírodních jeskyní, ale také faunou, která zde žije – poměrně hojně se zde vyskytují jezevci, lišky, kavky či například tchoř.

Kromě samotného hradiště (jeho zbytků) v samém srdci Tetína, kde můžete své ratolesti vzdělat o rané historii našeho národa, si zde můžete vybrat také z několika lákavých destinací. Nedaleko hradiště směrem k Berounce najdete v Tetínské rokli zarostlý opuštěný lom, do kterého stéká potok a tvoří téměř 20m vysoký vodopád (Tetínský vodopád), bohužel většinou jen při dostatečném objemu vody, nejlépe po deštích.

Přes kopečky na Kodu

Budeme-li pokračovat dále, po modré stále, potká nás další prudké stoupání, zhruba dalších 100m převýšení, ale odměnou nám bude krásný čistý les a Kodská jeskyně. (volně přístupná, 17m dlouhá) To už se nacházíme na Kodě –zde stojí za zmínku starobylý mlýn, napájený vodou z krasového zlomu, který patří mezi architektonické památky. Odtud pokračujme po žluté turistické a všechny ty kopce, co jsme předtím museli vyšlapat, teď zase pěkně sejdeme dolů až k Berounce, do Srbska, kde už na nás čeká vlak (Praha-Beroun) a několik zavedených restauračních zařízení, které se pečlivě postarají jak o velké, tak i o malé unavené poutníky.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 20. 8. 2011 9:01

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek