Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Tetín – nejen hradiště na skále na Berounkou

Tetín – nejen hradiště na skále na Berounkou

Tetín

Před tisíci lety vzniklo na vyvýšeném ostrohu nad Berounkou hradiště Tetín. Paradoxně si jej většina lidí spojuje s Tetou, dcerou bájného knížete Kroka, nicméně historické bádání ukazuje, že Teta (podle Kosmovy kroniky Tetka) a hradiště se o nějakých 200 let minuli.

Dnes je Tetín malou střediskovou obcí se zhruba osmi stovkami obyvatel. Architektonický skvost, který bude asi většina vyprahlých cestovatelů obdivovat v první řadě, je hospoda + kulturní dům + knihovna + obecní úřad v jedné budově. Tento koncept se v dobách socialismu velmi osvědčil a tak v některých malých střediskových vesničkách lze najít ve stejném objektu hospodu i mateřskou školku. Jak byli soudruzi mazaní a pokrokoví… :)

Ale pro ty z vás, kdo si raději trochu zapátráte v historii českého národa, než abyste posedávali v hospodě, je Tetín pokladnicí. Původní plocha hradiště (cca 10 ha) je dnes již zcela zastavěna, ze samotného hradiště zbyly jen časem omleté ruiny. Nicméně za návštěvu a shlédnutí určitě stojí hned 3 kostely – sv. Ludmily (baroko, 17.stol), sv. Kateřiny (románská stavba, 10/12.stol) a sv. Jana Nepomuckého (jádro je románské, do dnešní podoby postupně přestavován). Poslední zmiňovaný stojí na skále nad Berounkou a je od něj jedinečný výhled na Beroun.

Na tetínském náměstí (zastávka BUS, jediná na Tetíně) najdete barokní zámek (dnes sídlo soukromé firmy), v jehož hodinách je umístěna zvonkohra, která každou celou hodinu hraje část z písně „Nad Berounkou pod Tetínem“, jejíž vznik se datuje kolem roku 1835 a je opředen zajímavou vztahovou historií tehdejší tetínské honorace. Ostatně nejen o tom se můžete dozvědět o několik domů dále, v „Tetínském muzeu“, které zachycuje vývoj nejen architektonický, ale i geologický a přírodovědný.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 20. 8. 2011 8:52

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek