Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Solvayovy lomy

Solvayovy lomy

Solvayovy lomy

Hluboko v lesích poblíž Karlštejna je schovaný na první pohled nenápadný lom. Před mnoha lety se v něm těžil vápenec. Dnes je z něj díky úsilí mnoha nadšenců unikátní muzeum hornictví a těžby vápence. Řeč je o Solvayových lomech poblíž Bubovic.

Lom vznikl v roce 1917, v reakci na vysokou poptávku po vápenci. Zajímavostí je, že až do třicátých let minulého století se materiál vyvážel ručně, teprve potom nastoupily na koleje s centimetrovým rozchodem první speciální lokomotivy. Až do poloviny padesátých let, kdy zde byly lokomotivy a vozíky nahrazeny operativnějšími nákladními auty, sloužila místní úzkokolejka při dobývání vápence z bohatého ložiska poblíž Svatého Jana pod Skalou.

V provozu jako za starých časů

V roce 1993 zde společnost Barbora (zaměřená na zachování důlních a průmyslových památek) znovu obnovuje původní úzkokolejnou trať (koleje byly v padesátých letech vytrhány), renovuje důlní objekty a mravenčí pílí kousek po kousku skládá původní vozový park a důlní vybavení. Shání staré lokomotivy, opravuje vozíky a po mnoha letech úsilí konečně dosahuje svého – znovu uvádí do provozu unikátní důlní „lokálku“.

Dnes zde návštěvníci najdou muzeum těžby a dopravy vápence. V provozu jsou zhruba dva kilometry trati, několik set metrů staré štoly, a dohromady 150 vozů různých typů a 26 důlních lokomotiv. Do budoucna se plánuje i prodloužení trati až do blízkých Bubovic. Celý skanzen nabízí názorný pohled do historie těžby, k vidění jsou dobové plány, nářadí a zařízení, doprovázené pečlivým a podrobným výkladem. Jízda důlním vláčkem bude pro děti jistě nezapomenutelným zážitkem.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 20. 9. 2011 18:40

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek