Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Origami na výstavě v Berouně

Origami na výstavě v Berouně

Origami výstava

Město Beroun ve Středočeském kraji nedaleko Prahy nabízí na jaře jednu perlu za druhou. Příkladem toho je unikátní výstava „papírových skládaček“ Origami, která potrvá od poloviny března až do konce května 2012. Jedinečná výstava by ráda přiblížila moderní origami v celé své hloubce. Na výstavě bude k vidění řada unikátních ukázek těch nejpropracovanějších výtvorů nejen od zahraničních mistrů origamitů, ale také světově proslulého českého autora Petra Stuchlého.
Mnozí lidé považují tyto papírové skládanky za novodobý outside-art, ale historie sahá mnohem dál. Jeden z prvních odkazů je už z 9. století z dalekého Japonska, odkud ale primárně nepochází, jak se mnozí lidé domnívají. Tato zábava se vyvíjela nezávisle i v Evropě a dalších kontinentech, takže jde vlastně jen o paralelní vývoj.

Složte si z papíru, co vás jen napadne

Nejjednodušším a asi i nejznámějším origami symbolem je složený jeřáb (pták). Mezi dětmi je také dodnes velmi populární skládačka zvaná „nebe, peklo, ráj“, spočívající v pravidelném kuželovitém tvaru, ovládaná palci a ukazováčky rukou, ukrývající v sobě pod přehybem malá psaníčka či náhodný text.
Složitější skládačky už mohou vypadat třeba jako pestré květy, komplikované obrazce, květinové koule či takzvané 3D origami, sestávající z mnoha dílů, vzájemně do sebe zasunutých. Na internetu najdete mnoho návodů, jak origami v různých stupních obtížnosti sestavit, ale pouze na této výstavě v tuto chvíli můžete vidět mistrovské kousky naživo, prohlédnout si je a dokonce si pod vedením zkušenějších nějaké vlastní origami poskládat.
Využijte této možnosti pro sebe i pro své děti – určitě je to zaujme. Jako zábava a koníček je to přitom velmi snadné, tiché a nenáročné. Navíc s trochou šikovnosti máte na nějakou dobu o dárky pro své blízké postaráno. Stačí kousek papíru a spousta trpělivosti. :)


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 22. 3. 2012 13:54

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek