Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Obří čertovy hlavy aneb český Mt. Rushmore

Obří čertovy hlavy aneb český Mt. Rushmore

bří čertovy hlavy aneb český Mt. Rushmore

Na začátek malá kvízová otázka: co má společného zapadlá vesnička Želízy ve Středočeském kraji (v okrese Mělník) a světoznámé monumentální umělecké dílo – památník čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě? Obří hlavy v nadživotní velikosti, vytesané do skály.
Můžeme s klidem říct, že světově známý Mt. Rushmore, ke kterému ročně zavítají miliony turistů, je vlastně jen takovou kopií těch našich hlav. Historie nám to potvrzuje – zatímco hlavy americké prezidentské vznikaly v letech 1927-41, naše české přišly na svět už kolem roku 1850. V Jižní Dakotě se do ztvárnění slavných osobností pustily čtyři stovky dělníků a osmnáctimetrové hlavy do žulového masivu kutali dlouhých 14 let, u nás to zvládl podstatně rychleji (pravda, do pískovce) jen jediný člověk – Václav Levý.
Ten sloužil jako kuchař na Liběchovickém zámku a ve volných chvílích jako svůj koníček chodil do okolních lesů „sochat“. Velké pískovcové balvany opracovával do nejrůznějších podob a tak vznikly i ty nejznámější – Čertovy hlavy. Jeho dlouholetý koníček i „trénink“ v lesích mu nakonec přinesl slávu, také díky podpoře místního velkostatkáře, který si všiml jeho talentu, stal se jeho mecenášem a poslal ho na studia do zahraničí. Tak vznikl mistr Václav Levý, zakladatel „moderního“ českého sochařství a učitel sochaře Josefa Myslbeka, autora (mj.) sochy sv. Václava v horní části Václavského náměstí v Praze.

Čerti hlavy opět pohlížejí na okolní svět

Čertovy hlavy – kolem devíti metrů vysoké podobizny tváří pekelných – dohlížely na dění v kraji pod sebou dlouhé desítky let a jak roky plynuly, víc a víc zarůstaly okolním porostem. Nedávno ale díky šťastné náhodě došlo k podstatnému kácení na okolních pozemcích, takže po dlouhých letech unikátní skulptury opět vykukují z kopců.
Za zmínku stojí také další díla Václava Levého – Klácelka – upravená jeskyně a zároveň pískovcový blok, necelý kilometr od Želíz a také od Čertích hlav, do které jsou vytesány reliéfy zvířat, zpodobňující lidské slabosti. Levý přitom vycházel z bajky Ferina lišák tehdejšího spisovatele F.M. Klácela. Také prostor před jeskyní neušel zájmu sochaře – zde, v prostoru zvaném Blaník, je vytesáno zpodobnění Jana Žižky(slavný husitský vůdce), Prokopa Holého (husitský hejtman) , Zdeňka Zásmuckého (legendární vůdce vojska Blanických rytířů, samozřejmě vyjma sv. Václava) a postavy trpaslíků kovajících zbraň blanickým rytířům. Jedná se o volně přístupná díla, která spojuje naučná okružní stezka z Liběchova.

Doprava

Autem nejrychleji po D8, exit 18 přes Mělník na Liběchov.
Vlakem z Prahy přes Všetaty nebo přímým busem z Nádraží Holešovice (metro C). Doba jízdy cca 1 hodina.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 26. 3. 2012 13:54

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek