Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Na hrad Karlštejn už od února

Na hrad Karlštejn už od února

Hrad Karlštejn

Naše národní kulturní perla otvírá své brány již v měsíci únoru, takže máte jedinečnou příležitost vypravit se s dětmi na prohlídku ještě dřív, než bude celý Karlštejn v obležení turistů. Pro ty, kdo na Karlštejně ještě nebyli, připomínáme základní data: impozantní sídlo bylo vystavěno ve 14. století českým králem Karlem IV. a jeho primární využití spočívalo v bezpečném uložení královských pokladů, korunovačních klenotů, cenných sbírek a svatých relikvií. Návštěvností se řadí na první místa českých památek, za Pražský hrad či Karlův most, z toho důvodu opravdu doporučujeme návštěvu samotného hradu i lákadel v podhradí před turistickou sezónou, i za cenu studenějšího počasí.

Prohlídka je řešena pomocí tří okruhů, přičemž prostory s historicky cenným vybavením (okruh 2 a 3) jsou otevřeny až na začátku oficiální sezóny, v květnu. To ale neznamená, že by zatím jediný přístupný okruh byl nezáživný – právě naopak. Je to decentní kompromis pro ty, kdo chtějí hrad navštívit, ale zase nepotřebují být zasypáni množstvím historických dat.

V podhradí Karlštejna – Dům hodin, Muzeum betlémů a Voskové figuríny

Zajímavé a turisticky atraktivní je ale i podhradí, tedy cesta od řeky (vlaku) ke hradu. Jako první vás na cestě zaujme nenápadná stavba s unikátní expozicí – Dům hodin. Jedná se o největší sbírku hodin v ČR, která začala nenápadně jen jako poptávka po vhodné dekoraci. Za čtvrt století se tu ale nasbíraly tikající poklady téměř ze všech kontinentů světa. Dnes je k vidění celá řada renesančních, barokních, klasicistních i secesních budíků a zvonkoher, tematicky řazených dle tehdejších (společenských) stavů svých majitelů.

Další zastávkou k odpočinutí při náročném stoupání ke hradu bude Muzeum betlémů. Bývalá fara z 18. století uchvátí tím, jak je doslova našlapaná rozličnými betlémy. Českým unikátem je největší pohyblivý betlém na ploše 80 m2, ale ani dalších 50 statických exponátů jistě nezůstane bez povšimnutí. Po cestě k hradu potkáte Muzeum voskových figurin , ve kterém na vás čekají postavy ze života hradu a jeho okolí – najdete zde tesaře i řemeslníky, katy a jejich pomocníky v dobově ztvárněné mučírně a hladomorně nebo alchymisty. Na vše shlíží z trůnu sám Karel IV. obklopen všemi svými manželkami.
Karlštejn se snaží zachovat architektonické prvky v původní podobě, a tak i přesto, že sem tam uvidíte plastová okna, na vás dýchne středověká atmosféra. Představíte si pouliční trhovce, jak se snaží zpeněžit své zboží a využít lukrativní polohu blízko hradu. Tahle obchodní taktika se tu úspěšně drží dodnes.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 14. 3. 2012 13:52

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek