Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Mašinky v Lužné u Rakovníka

Mašinky v Lužné u Rakovníka

Mašinky v Lužné u Rakovníka

V Lužné u Rakovníka v areálu železniční stanice najdete největší železniční muzeum. Železniční muzejnictví má u nás docela slušnou tradici, jistě i proto, že patříme k zemím s nejhustší železniční sítí v Evropě. Pomineme-li Národní technické muzeum v Praze na Letné, kde byste také našli spoustu železničních exponátů, je asi naším největším železničním muzeem Lužná u Rakovníka. Nejlépe je sem asi dorazit vlakem, muzeum je totiž součástí železniční stanice. Vagóny a lokomotivy jsou odstavené na vedlejších kolejích na pozemku bývalých drážních dílen a obehnané drátěným plotem. To jsou ty, které rekonstrukce teprve čeká. Opravené exponáty jsou pod střechou v objektu historické výtopny s velkou točnou a vyjíždí se s nimi, jen když je otevřeno a neprší. Najdete tu i expozici signalizační a zabezpečovací techniky, modely vlaků a železniční dílny, do kterých můžete nahlédnout, abyste viděli, jak se letité vagóny a lokomotivy opravují. V areálu jezdí po okruhu i malý úzkorozchodný vláček s vyhlídkovou plošinou. Otevřeno je od května do října a na prohlídku si vyhraďte alespoň dvě tři hodiny.

Věcí k prohlížení i příležitostí k projížďce je tu víc, muzeum totiž pravidelné akce a nostalgické jízdy. Kalendář akcí i všechny potřebné informace najdete na webu Muzea ČD.


Andy

Autor článku — cestovatelka a milovnice přírody pracující s dětmi. Ráda sportuje, chodí plavat a často tak vyhledává koupání vhodné pro děti nebo sportovní aktivity pro děti. Také ráda píše tipy kam na výlet tento víkend, aby inspirovala ostatní.
Publikováno 31. 1. 2014 14:36

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek