Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → K Solvayovým lomům

K Solvayovým lomům

K Solvayovým lomům

Nemáte rádi muzea a skanzeny? Nudí vás? Hornický skanzen Salvayovy lomy nedaleko Berouna vás nadchne autentickou atmosférou včetně funkčního důlního vlaku. V území mezi Berounem, Loděnicí a Karlštejnem se těží mnoho desítek let vápenec. Opuštěné lomy jsou vítanou turistickou atrakcí. A neplatí to jen o nejznámější Velké a Malé Americe.

Nad údolím, kde stojí ve Sv. Janu pod Skalou velký klášter, najdete uprostřed lesa několik lomů uzavřených před mnoha desítkami let, které se změnily díky skupině nadšenců ve fungující muzeum těžby vápence. Kromě několika zachovalých staveb – v jednom z dílenských domků je expozice nejrůznějšího důlního nářadí a historické fotografie – tu je opraveno také několik set metrů úzkorozchodné železnice, po které jezdí povrchovým lomem tam a zpátky důlní vlak. Ale vrcholným číslem hornického skanzenu Solvayovy lomy (pojmenovaným podle výrobního postupu, při němž se zdejší vápenec zpracovával) je přístupná štola, kde se můžete podívat, jak se prakticky těžil kámen. Upozorňujeme – teplejší oblešení s sebou, bývá tu chladno i v horkém létě. Skanzen je otevřený po většinu roki, přesnou otevírací dobu najdete na webu Solvayovy lomy.

Ke skanzenu se dojet nedá, ale můžete si vybrat hned z několika cest. Nejjednodušší je, když ze Sv. Jana nebo Bubovic vyrazíte po trase značené černými hornickými kladívky. Ty vás dovedou až do lomu a cestou uvidíte ještě několik dalších důlních zajímavostí. Pokud vyrazíte od vlaku z Loděnice po modré značce, dojdete až do bezprostřední blízkosti skanzenu, kde se opět napojíte na důlní stezku. Po prohlídce můžete zajít k vyhlídce u kříže na vápencovém ostrohu nad Sv. Janem.

Chcete-li vidět na vlastní oči scenérii vystoupejte z vesnice Hostim (ze Sv. Jana po žluté necelé dva kilometry) silniční serpentinou směrem na Beroun. Po pár stech metrech se před vámi otevře hluboké údolí s rozeklanými vápencovými skalami na obzoru. Bezprostřední okolí Sv. Jana je ideálním výletním místem, ať už si vyberete jakoukoli cestu. Skanzen v Solvayových lomech je jen prémie, která přesvědčí i ty, co pěší výlety jinak moc nemilují.


Andy

Autor článku — cestovatelka a milovnice přírody pracující s dětmi. Ráda sportuje, chodí plavat a často tak vyhledává koupání vhodné pro děti nebo sportovní aktivity pro děti. Také ráda píše tipy kam na výlet tento víkend, aby inspirovala ostatní.
Publikováno 1. 2. 2014 19:34

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek