Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Beroun – královské město

Beroun – královské město

Beroun

Pokud vás přírodní úkazy zajímají jen okrajově a dáváte spíše přednost výdobytkům civilizace, už třeba jen kvůli příliš malým dítkám, které by ještě pochod v lese zvládaly s brekem, pak vám nabízíme procházku historickým městem Beroun. A jako bonus navíc rozhlednu, medvědy a vyhlášené berounské pivo.

První doložitelné zmínky pocházejí již z poloviny 13. století, ale podle nalezených starověkých artefaktů bylo toto místo osídleno mnohem dříve. Největší historický rozmach město zažilo ve 14. století (v té době byly vybudovány i hradby), největší industriální pak od poloviny 19. do poloviny 20. století, a to hlavně díky obřím železárnám a hutím v Králově Dvoře. Milovníky historie zaujmou zbytky městských hradeb, dnes už pevně zasazené do urbanizace města. Najdeme je v ulicích obklopující náměstí.

Městem protéká několik vodních toků – Litavka, Vrážský potok a samozřejmě řeka Berounka, jejíž břehy jsou na několika místech upraveny do parčíků a pěších zón s přímým přístupem k vodě (například mezi plaveckým stadionem a autobusovým nádražím), kde se malí výletníci mohou v klidu cachtat, aniž by jim hrozilo, že je strhne proud. Při procházce kolem vody se také můžete pokochat pohledem na nově zrekonstruovaný jez… Pokud byste však v parném létě zatoužili spíše po bazénu s čistou chlorovanou vodu a vodními atrakcemi, pak stačí od autobusového nádraží přejít řeku a vydat se po proudu Berounky přes velké parkoviště. Na jeho konci naleznete berounský aquapark Tipsport Laguna, otevřený teprve před několika lety, který svým návštěvníkům nabízí nejen dva tobogány a skluzavky, ale také fitness a relaxační centrum.

Berounské náměstí má dvě prastaré věže, které dohlížejí na pořádek na náměstí již po celá staletí. Tou první projdeme, vydáme-li se od autobusového nádraží přes most směrem do centra. Začněme tedy naši prohlídku místních zajímavostí z pomyslného středu města – z náměstí, od „dolní brány“ (SV) a vydejme se směrem k té horní (JZ).

Po levé ruce nás jako první upoutá Muzeum Českého krasu. V jeho prostorách se pořádají četné výstavy a přednášky, a to nejen poučné vyprávění o fauně, flóře a geologických zvláštnostech Českého Krasu, ale například i výstavy obrazů a děl uměleckých dílen ze širokého okolí Berouna. Ve dvoře muzea se také nachází „Geopark Barrandien“, což je volně přístupná expozice pod širým nebem věnovaná oblasti Barrandienu, slavnostně otevřená v roce 2003. Uvidíte tu horniny různých typů a stáří – tak jak jsou v oblasti českého krasu zastoupeny. Exponáty doprovází podrobný popis i s fotografiemi lokalit, kde byly odebrány.

Hrnčířské trhy, rozhledna a medvědi

Berounské Husovo náměstí je místem, kde se lidé z celého města setkávají (většina bank a důležitých obchodů je situována na náměstí či do jeho těsné blízkosti), relaxují a tráví svůj volný čas. Pravidelně jsou zde pořádány různé akce, „jarmarky“ a trhy. Kupříkladu každou středu a sobotu se sem sjíždějí „stánkaři“ a nabízejí lidem své zboží. Tu levnou domácí zeleninu, tu výtvory rukodělné výroby. Vrcholem trhové sezóny jsou pak vyhlášené hrnčířské trhy (většinou na jaře a na podzim), zaměřené převážně na ruční práce a keramiku. V těch dnech se do Berouna sjíždějí lidé ze širokého okolí (pak se málokde dá zaparkovat :) ) a pro návštěvníky je připraven hodnotný doprovodný program.

Pokud jsme si už prošli náměstí, pokochali se pohledem do rozličných výkladních skříní, čeká nás u „horní brány“ sladká odměna – cukrárna a zmrzlina. Budeme potřebovat trochu povzbuzení, protože jen co branou projdeme, objeví se před námi kopec, který musíme zdolat, pokud se chceme dostat až na medvědy… Malou uličkou kolem budovy základní školy proklouzneme do parčíku Městské hory, na jejímž vrcholu najdeme nejen medvědy, ale také rozhlednu.

Jací medvědi pořád? Už slyším pochybovačné připomínky pubescentů, kteří si o rodinných výletech myslí své… No, přece ti Večerníčkoví…! Kuba, Vojta, Matěj – trojlístek malých medvědích uličníků, známý z Večerníčku (hudbu složil Samson Lenk), zde má poblíž odpočívadla s netradičním dětským hrištěm udelaný velký výběh. Nemyslete si, od doby, kdy tihle čtveráci dělali skopičiny pred kamerou, už uběhla dlouhá doba a ze tří roztomilých medvíďat jsou dnes pořádní „kodiaci“. (tatínkové budou vědět, o čem je reč…)

Necháme medvědy v jejich zaslouženém odpočinku a vydáme se ještě o trochu výš. Téměř na vrcholu (nejvyšší triangulační bod „hory“ je trochu někde jinde) najdeme rozhlednu, připomínající nedostavěný dům (původně měl být na vrcholu městský vodojem), a za mírný poplatek pak můžeme z výšky 11 metrů shlédnout celou berounskou kotlinu… Rozhledna má jednu zvláštnost – je jedním z vyhlídkových míst v naší republice s nejnižší nadmořskou výškou – pouhých 290 m.n.m. O něco níž už je jen Žižkovský vysílač v Praze, ten má u paty 258 m.n.m, ale jeho vyhlídková plošina je pro změnu nejvýš z celé České republiky – 93 metrů nad terénem.

Na tatínky (více, na maminky s dětmi méně) čeká ale ještě jeden chlupáč – Berounský Medvěd. Rodinný pivovar, který v roce 1998 obnovil „výrobu“ piva, sídlí jen pár set metrů od vlakového nádraží, v areálu „kovošrotu“. Tradice vaření piva je v Berouně velmi stará (550 let), samotný pivovar zde funguje od roku 1872. Na vrátnici („na váze“) si navíc Berounského Medvěda můžete koupit také v PET lahvích, a to nonstop.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 20. 8. 2011 10:56

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek