Výlety s dětmiKrajPR → Ubytování na farmě je prostě relax

Ubytování na farmě je prostě relax

Kozy na farmě

Žijeme ve dvou rozdílných světech, aniž si to mnohdy uvědomujeme – jeden rychlý, precizní, přesně stanovený svět měst a velkoměst, a druhý pomalejší, synchronizovaný s přírodou, osobitý a samostatný – na venkově. Na venkově jako by se oproti městu zastavil čas. Ve skutečnosti se nezastavil, jen plyne po svém, pomaleji. Lidé ve městech mají v porovnání s venkovem nespočet výhod – velké pohodlí v dopravě, bydlení, dostupnosti, zdravotní péči – na každém rohu restaurace, na každém druhém zastávka MHD, kino, zdravotnické zařízení či škola. Ale platí za to také svou daň – žijí v neustálém kolotoči stresu a shonu.
A tak se stane, že každý z nás občas zatouží opustit ten svůj svět a být někde jinde, kde si odpočine od každodenních trampot a na chvíli bude zase řešit třeba něco jiného, méně podstatného. Není divu, že lidé uštvaní stereotypem měst hledají rozptýlení v přírodě, na vesnicích, a s nadšením vítají práce, které zase leckterý vesničan považuje za svoji bezbřehou rutinu. Ale jak zařídit člověku zvyklému na ústřední topení, aby si nepřipadal jako bača v Jeseníkách? Kompromisem obou světů jsou farmy s možností ubytování. Agroturistika zažívá v posledních letech svůj boom a ubytování na farmách je prostě in.

Ubytování na farmě – radost pro malé i velké

Mají vaše děti rády zvířata? Určitě ano. Všechny děti mají rády zvířata. Čím větší, tím lepší. A tak se dřív nebo později dostanete do bodu, kdy štěně nebo kotě přestane stačit a začnou se poohlížet po něčem majestátnějším, jako je třeba kůň. Co v takové situaci?

Nejoptimálnějším řešením je právě takový poznávací výlet na nějakou farmu, kde může rodina strávit nějaký čas, v příjemném prostředí, a děti reálně zjistí, jaké by to bylo, kdyby jim rodiče skutečně pořídili koně (ovce, krávu, osla, padesát slepic…). Jaké by to bylo, denně kolem nich běhat, dojit, kydat, pást, sbírat vajíčka apod. Nápad k nezaplacení – děti si pořádně rozmyslí, jestli je to opravdu to, co chtějí a rodiče můžou v klidu relaxovat, nechat starosti města za hlavou a pozorovat, jak život líně plyne kolem.
Jednou z takových farem, kam si můžete přijet vyčistit hlavu – a „odložit“ děti k nějaké smysluplné činnosti, která je stoprocentně nadchne – je farma Košík nedaleko Nymburka. Prostředí je zde ideální i pro malé děti, k vidění mnoho domácích zvířat – ovce, kozy, psi, kočky, slepice, a další. Dospělé zase naláká výroba sýra či příprava tradičních domácích specialit. Navíc je okolí jako stvořené pro aktivní odpočinek – například houbaření, rybaření, výlety na kole apod.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 10. 3. 2012 19:50

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek