Výlety s dětmiKrajPlzeňský kraj → Hrad Velhartice

Hrad Velhartice

Hrad Velhartice

Velhartice je hrad nacházející se ve stejnojmenné obci v okrese Klatovy, který byl v první polovině 14. století sídlem známého Buška staršího z Velhartic, komorníka a průvodce budoucího krále a římského císaře Karla IV. Po Buškově smrti vlastnil Velhartice jeho syn Jan a pak sídlo procházelo rukama mnoha pánů a rodů, mezi nimiž byli například pánové z Hradce, z Vartenberka nebo Rožmberka. V průběhu husitských válek byla přistavěna mohutná věž, v níž byly v 50. letech 15. století přechodně uloženy korunovační klenoty. Po bělohorské bitvě, kdy byl hrad zkonfiskován, nastala doba násilné rekatolizace a výrazných přestaveb hradu. Nezadržitelně však přišlo období úpadku a chátrání, až do roku 1848 začal sídlo znovu opravovat v duchu romantismu jistý Karel Sturmfelder z Oppenweileru. Dnes tedy spatříte celek různící se dobou svého vzniku i účelem, od starého gotického hradu až po části z přelomu 19. a 20. století.

Dochovaná podoba hradu je trojdílná. Tvoří ho hradní jádro s gotickým Rajským domem a renesančním křídlem Martina de Hoeff-Huerty. Před ním se nachází vstupní předhradí s věží Putnou a na západní straně pod hradním jádrem vzniklo hospodářské předhradí s pivovarem.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 14. 3. 2019 19:10

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek