Výlety s dětmiKrajPlzeňský kraj → Hrad Roupov

Hrad Roupov

Hrad Roupov

Rozsáhlé torzo hradu Roupov stojí na skalnatém hřebeni v nadmořské výšce 460 metrů, ostře se sklánějícím ke vsi Roupovu. Hrad založil Držek z Roupova již ve 13. století, v letech 1380-1393 královská dvorní huť objekt zcela přebudovala pro významného úředníka, hofmistra pražského arcibiskupa Něpra z Roupova. Něpr při známém sporu panovníka s arcibiskupem stál při Janu z Jenštejna a král Václav IV. chtěl Něpra dokonce popravit. Ten se tedy raději vzdal pražského úřadu a odešel na Roupov, čímž si patrně zachránil život. Roupovští páni se po bitvě u Tachova v roce 1427 přidali k husitům a získali řadu církevních statků. Za Jana z Roupova ještě v 15. století byl hrad přebudován v pozdní gotice, v letech 1595-1598 přišly na řadu renesanční úpravy. Tehdy patřilo sídlo, blížící se svým pojetím zámku, k nejhezčím v Čechách. Vznikla kuchyně, hlavní sál vyzdobilo na 300 erbů. Roupovští se ale zadlužili a v roce 1607 museli panství prodat. Roupov získali páni z Klenové. Hrad byl poškozen při neúspěšném švédském obléhání za třicetileté války. Ještě v roce 1696 byla v předhradí zbudována prostá kaple sv. Anny. Hrad byl obýván až do poloviny 18. století, pak ale začal chátrat. V roce 1817 se zřítily některé zdi a lidé dostali povolení využít zdivo hradu jako stavební materiál.

Z hradu se dochovalo obvodové zdivo hradního paláce, opevnění východního předhradí se dvěma baštami, torzo vstupního křídla s bránou a válcová obranná věž. V rozsáhlém areálu budí největší pozornost hradní kuchyně s osmibokým komínem.

Mapa


Andy

Autor článku — cestovatelka a milovnice přírody pracující s dětmi. Ráda sportuje, chodí plavat a často tak vyhledává koupání vhodné pro děti nebo sportovní aktivity pro děti. Také ráda píše tipy kam na výlet tento víkend, aby inspirovala ostatní.
Publikováno 22. 10. 2019 18:03

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek