Výlety s dětmiKrajPraha a okolí → Vyšehrad

Vyšehrad

Táborská brána

Bylo krásné slunečné počasí a tak jsme se v podvečer vypravili na procházku na Vyšehrad. Pražské historické opevnění Vyšehrad leží na skále nad pravým břehem řeky Vltavy. Vidět tu můžete Táborskou bránu, zbytky gotické brány Špička, Jedličkův ústav, Dům Popelky Biliánové, Leopoldovu bránu, Rotundu sv. Martina, kostel stětí sv. Jana Křtitele, Čertův sloup, Staré děkanství, Kapitulní chrám sv. Petra a Pavla, Vyšehradský hřbitov se Slavínem a jiné. Cesty, park a dětská hřiště jsou na Vyšehradě upravené a čisté což jistě ocení každý návštěvník. V létě je na Vyšehradě možnost v několika hospůdkách posedět na zahrádce u piva s krásným výhledem buď na Prahu a nebo do parku.

Chrám sv. Petra a Pavla

Dvě věže Chrámu sv. Petra a Pavla jsou bezesporu jedním z orientačních bodů v Praze. Chrám byl založen Vratislavem II. Renesanční přestavba proběhla kolem roku 1575. Dnes je kostel po pseudogotické přestavbě podle Josefa Mockera z let 1885 až 1887. Průčelní věže byly postaveny v roce 1903 podle projektu architekta Františka Mikše.

Vyšehradský hřbitov

Vyšehradský hřbitov je od 19. století pohřebištěm zasloužilých českých osobností. Na vyšehradském hřbitově odpočívá řada slavných a významných osobností např. Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Josef Václav Myslbek, Karel Čapek, Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, František Křižík a další. Hřbitov na tomto místě byl již ve 13. století. Přebudován na národní pohřebiště byl v roce 1869. V tu dobu byly kolem hřbitova postaveny novorenesanční arkády. Hřbitov představoval výjimku mezi ostatními pražskými hřbitovy v tom, že zde bylo v roce 1785 zvláštním výnosem povoleno pohřbívání, ačkoliv ostatní hřbitovy u kostelů uvnitř města musely být zrušeny.


Hawkeye

Autor článku

Publikováno 17. 3. 2009 11:39

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Komentáře

  1. […] se pověsti o kněžně Libuši, jak ze svého sídla na Vyšehradě věštila budoucí slávu Prahy nebo o udatném Bivojovi či o bájném koni Šemíkovi a jeho […]

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek