Výlety s dětmiKrajPraha a okolí → Letiště Točná a tajemný vojenský prostor

Letiště Točná a tajemný vojenský prostor

Letiště Točná

V polích na pomezí Komořan, Cholupic a Točné se nachází malé civilní letiště Točná. Je hojně využíváno pro lety bezmotorových kluzáků (větroně), ale také pro sportovní a akrobatická letadla. Také je velmi oblíbeným místem pro sportovní modeláře. O jeho provoz se stará Aeroklub Točná.

V podstatě každý trochu hezký víkend tu najdete spoustu postaviček s krabičkami v ruce, jak nehnutě stojí a pozorují oblohu. Desítky metrů nad nimi bzučí malá letadýlka a křižují oblohu podle toho, jak je jejich majitelé navádějí. Ještě výš nad jejich hlavami probíhá výcvik pilotů malých sportovních letadel nebo trocha akrobacie a pro milovníky výšek startují i vyhlídkové lety za velice zajímavé ceny.

Při pravidelných akcích zde mohou návštěvníci shlédnout na zemi i ve vzduchu nejen novinky (i klasiku) ve sportovní aviatice, ale i historické letouny s bohatým doprovodným programem. Historie aeroklubu i samotného letiště je totiž poměrně dlouhá a pestrá, zdejší travnaté pláně sloužili prvním letcům již na začátku 19. století.
Letiště momentálně prochází přestavbou, modernizací a prodlužováním přistávacích ploch, ale i přesto si přijdou milovníci aviatiky a leteckého modelářství na své. Městská část Praha 12 tu s cílem vytvořit unikátní zázemí pro rodinné výlety nechala v létě 2010 vybudovat dětské hřiště s přímým výhledem na vzletovou plochu. Hřiště je v navíc v těsné blízkosti vzletové plochy pro letecké modeláře.

Pokud tedy vaše děti mají rády letadla, velká či malá, výlet na Točnou je jistě moc potěší. Podzimní víkendy nabízejí jedinečné letecké i fotografické podmínky, takže i tatínkové a maminky si přijdou na své.

Vojenský prostor s jedinečným výhledem

V kopci nad letištěm je schovaný bývalý vojenský prostor, dnes volně přístupný, který je hojně využíván hráči paintballu, softballu a čas od času hostí i nějakou tu technoparty. Vojenská základna, postavena mezi lety 1973 a 1985, sloužila posádce protiletadlové raketové obrany Prahy a dodnes tu můžeme najít nejen betonové hangáry pro těžkou vojenskou techniku – včetně malých heliportů, ale také ubikace vojáků (dnes již vydrancované) a můžeme si udělat představu o tom, jak se tu vojákům asi žilo. Na nejvyšším místě celé základny je pak půlkruhové opevnění, ve kterém dříve spočívala protiletecká obrana, ze kterého je jedinečný výhled na Prahu.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 26. 9. 2011 18:40

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek