Výlety s dětmiKrajPraha a okolí → Kyvadlo na Letné (metronom) aneb Stroj času

Kyvadlo na Letné (metronom) aneb Stroj času

Kyvadlo na Letné

Roku 1991 byl v Praze na Letné, v místě bývalého pomníku J. V. Stalina, instalován pohyblivý umělecký objekt, který jeho autor profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Vratislav Novák nazval „Stroj času“. Protože skutečně velmi připomíná Mälzelův metronom s reverzním kyvadlem, ujalo se pro něj označení „Metronom“, ačkoli mechanická konstrukce je úplně jiná.

Toto kyvadlo vyrobila na počátku 90. let 20. století společnost ČKD Racionalizace na objednávku Společnosti pro Československou všeobecnou výstavu. Poprvé semetronom rozhýbal 15. 5. 1991. Jeho výška je téměř 25 metr ů a váží 7 tun. Instalaci kyvadla nemohla provádět pozemská technika kvůli obavám z porušené statiky podstavce po odstřelení Stalinova pomníku, proto jej na místo osadila obří helikoptéra.

V blízkosti Kyvadla se scházejí bruslaři a hlavně skejťáci, kteří zde na hladkém povrchu rádi trénují. Okolí metronomu je však nečisté a zanedbané. Všude na zemi se válí střepy od lahví, plechovky a cigaretové oharky. Na přívodním elektrickém kabelu ke stroji je zavěšeno mnoho bot – zřejmě nějaká recese. Za to výhled na řeku a Prahu je odtamtud překrásný.


Hawkeye

Autor článku — má rád sport, turistiku, výlety na hrady a zámky nebo za koupáním.
Publikováno 10. 8. 2008 11:10

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2020 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek