Výlety s dětmiKrajPardubický kraj → Svojanov

Svojanov

Hrad Svojanov

Částečná zřícenina gotického hradu Svojanov se nachází v okrese Svitavy. Hrad Svojanov byl založen kolem roku 1224 královským purkrabím Svéslavem z Bořitova. Svojanov tedy patří k nejstarším kamenným hradům v našich zemích. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Roku 1265 založil král Přemysl Otakar II. nedaleké královské věnné město Poličku, s jehož dějinami se historie hradu často prolínala. Král Přemysl dal hradu Svojanovu nové v té době módní německé jméno Fürstenberg, ale toto pojmenování se neujalo. Hrad tedy plnil účel strážní pevnosti a zajišťoval ochranu nad zemskou obchodní stezkou spojující Brno s Litomyšlí.

Po smrti Přemysla Otakara II. hrad připadl královně vdově Kunhutě. Kunhuta majetek odkázala svému druhému manželovi Záviši z Falkenštejna a synovi Ješkovi. Falkenštejn na hradě jednu dobu pobýval se svou novou ženou Alžbětou a narodil se mu zde další syn. Po Falkenštejnově popravě hrad připadl koruně.

Hrad prošel renesanční přestavbou, poničil ho požár a Švédi v rámci bojů třicetileté války. Po rozmachu železniční dopravy v 19. století upadl význam obchodní cesty a tím i strategická výhoda hradu a celého kraje. Od roku 1910 patří městu Polička.

Hrad je přístupný od března do poloviny prosince. Mimo jiné disponuje hradní restaurací a stylovým penzionem. Hlavně v teplejším pololetí jsou zde pořádány četné kulturní akce, šermířská či divadelní vystoupení, koncerty apod. V rámci prohlídky venkovního areálu lze vystoupit na věž. V interiérech se nachází stylová instalace představující život na hradě v 2. polovině 19. století. Přístupná jsou i sklepení a unikátní goticko-renesanční dům zbrojnošů. Okolí tvoří smíšené lesy, střídající se s kulturní krajinou.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 26. 3. 2019 15:48

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2022 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek