Výlety s dětmiKrajPardubický kraj → Rabštejnek

Rabštejnek

Rabštejnek

Rabštejnek, též nazývaný Rabštejn, je zřícenina hradu ležící na skále v těsné blízkosti Rabštejnské Lhoty, nedaleko od Chrudimi. Hrad byl postaven pravděpodobně již v době první poloviny 14. století. Písemné zprávy jej však registrují až na konci tohoto věku, kdy jej vlastnil Jan z Orle.

Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka ČR. Je známo, že se zde vystřídala celá řada majitelů, např. Mikoláš z Rabštejna, Jan z Orle a další. Ke konci 15. století jej získal rod Šárovců a ti jej v roce 1540 prodali městu Chrudim. To se o něj nestaralo a hrad začal chátrat a je známo, že roku 1585 byl trvale prázdný.

Po roce 1850 v objektu vestavěli Auerspergové novou budovu s cílem přetvořit areál do romantické podoby, nicméně i z ní se stala zřícenina. V roce 2014 koupili zříceninu od Lesů České republiky tři nadšenci, kteří chtěli zabránit dalšímu chátrání. Ještě v sedmdesátých letech 16. století byl Rabštejnek, dle dochovaných písemných zpráv, obyvatelný. S blížícím se příchodem nového věku však zcela zpustl. Romantické úpravy z dob 19. století proměnily zpustlý v oblíbený turistický cíl.

Hrad stával na nevelkém skalisku, které stavebníkovi poskytovalo velmi málo prostoru a proto musel být stavět do výšky. Hrad dosáhl velké výšky, měl nejméně dvě obytná patra a vysokou věž s ochozem. Vzhledem tak trochu připomínal havraní hnízdo, což prý ovlivnilo jeho jméno – Rabenstein (Havraní kámen).

Mapa


Mona

Autor článku (19 příspěvků) — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Ráda cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také podniká výlety a dovolenou v zahraničí.
Publikováno 26. 3. 2019 13:57

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

Komentáře

  1. Evelina 2. 4. 2019 17:37

    Krásná zřícenina, ale pro děti asi nic zajímavého. Vemte je raději někam, kde bude více zábavy.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář

«

»


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2019 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek