Výlety s dětmiKrajPardubický kraj → Rabštejnek

Rabštejnek

Rabštejnek

Rabštejnek, též nazývaný Rabštejn, je zřícenina hradu ležící na skále v těsné blízkosti Rabštejnské Lhoty, nedaleko od Chrudimi. Hrad byl postaven pravděpodobně již v době první poloviny 14. století. Písemné zprávy jej však registrují až na konci tohoto věku, kdy jej vlastnil Jan z Orle.

Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka ČR. Je známo, že se zde vystřídala celá řada majitelů, např. Mikoláš z Rabštejna, Jan z Orle a další. Ke konci 15. století jej získal rod Šárovců a ti jej v roce 1540 prodali městu Chrudim. To se o něj nestaralo a hrad začal chátrat a je známo, že roku 1585 byl trvale prázdný.

Po roce 1850 v objektu vestavěli Auerspergové novou budovu s cílem přetvořit areál do romantické podoby, nicméně i z ní se stala zřícenina. V roce 2014 koupili zříceninu od Lesů České republiky tři nadšenci, kteří chtěli zabránit dalšímu chátrání. Ještě v sedmdesátých letech 16. století byl Rabštejnek, dle dochovaných písemných zpráv, obyvatelný. S blížícím se příchodem nového věku však zcela zpustl. Romantické úpravy z dob 19. století proměnily zpustlý v oblíbený turistický cíl.

Hrad stával na nevelkém skalisku, které stavebníkovi poskytovalo velmi málo prostoru a proto musel být stavět do výšky. Hrad dosáhl velké výšky, měl nejméně dvě obytná patra a vysokou věž s ochozem. Vzhledem tak trochu připomínal havraní hnízdo, což prý ovlivnilo jeho jméno – Rabenstein (Havraní kámen).

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 26. 3. 2019 13:57

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Komentáře

  1. Evelina 2. 4. 2019 17:37

    Krásná zřícenina, ale pro děti asi nic zajímavého. Vemte je raději někam, kde bude více zábavy.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2020 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek