Výlety s dětmiKrajPardubický kraj → Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická Hora

Kunětická Hora je osamocenou dominantou Polabí a oblíbeným výletním místem. Na jejím vrcholku se hrdě tyčí stejnojmenný historický hrad s prostorným nádvořím. Postaven byl v době pozdního středověku, někdy ve 2. polovině 14. století. Původní nevelké sídlo bylo postupně rozšiřováno a dostavováno podle požadavků svých aktuálních majitelů. Díky tomu se z něho koncem 15. století stal velkolepý objekt s opevněnými zahradami, předhradím, palácovou částí a dvěma věžemi.

Během třicetileté války v 17. století ale Švédové hrad dobyli a vypálili. Poté hrad chátral až do počátku 20. století, kdy jej do své péče získal pardubický Muzejní spolek, který se následně zapříčinil o jeho rozsáhlou obnovu. V současné době je celý objekt otevřen pro veřejnost.

Prohlídky hradu jsou uskutečňovány v rámci dvou prohlídkových okruhů, z nichž jeden si můžete projít i bez průvodce. Navštívit můžete rytířský salonek, zbrojnici, hradní sklepení i mučírnu. Na hradním nádvoří se konají dobové slavnosti, řemeslné trhy a jarmarky, ale i divadelní představení a jiné kulturní akce. Výjimkou není ani pořádání překrásných svatebních obřadů.
Vydáte-li se na vrcholek hory po setmění, pak se sice do hradu ani na jeho nádvoří nedostanete, zato si ale můžete nerušeně posedět na širokém hradním opevnění a užít si výhled do nádherně osvětleného širokého okolí.

Prastará legenda vypráví příběh o tom, že se skála pod hradem jednou za rok otevře a do tajemných chodeb vpustí všechny zvědavé hledače pokladů. Podzemní bludiště má prý stropy ze zlata, stěny vykládané drahým kamením, kromě toho se tu prý potloukají přízraky benediktinských mnichů hledajících poklad, o který přišli v době husitských válek.
Přímo pod hradem, na začátku příjezdové cesty, je návštěvníkům k dispozici rozlehlé parkoviště.

V případě, že hledáte stylové ubytování či výborné jídlo, poslouží Vám Restaurace pod Kunětickou horou. K dispozici jsou zde podkrovní pokojíky, prostorné apartmány i romantické kempinkové chatky. Ve staročeské stodole se každý den připravuje několik druhů masa rožněného a grilovaného masa i ryb. Součástí areálu je i Westernový Ranč, který nabízí nejen vyjížďky na koních pro malé i velké, ale i prohlídku stájí, výuku jízdy na koních či ukázku drezúry koní. V létě je možné svézt se v kočáře, v zimě zase na saních nebo na lyžích tažených koňmi.

Pouze o kilometr dál, na druhé straně úpatí Kunětické hory se pak v budově bývalého loveckého zámečku nachází Muzeum perníku a pohádek, vesnička celičká postavená z perníku a procházka tajuplným lesem s pohádkovými stanovišti. Pokud nezabloudíte a dojdete až k Ježibabě, dostanete od ní nějaký ten perníček ochutnat.

Po celém areále jsou rozestavěny i nejrůznější pohádkové expozice. K vidění jsou tu např. Mrazíkovi saně, Úl včelky Máji nebo Ohniště 12ti měsíčků. Kromě toho se v Perníkovém hejtmanství pořádá i mnoho lákavých pohádkových akcí.


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 29. 1. 2014 21:11

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek