Výlety s dětmiKrajOlomoucký kraj → Houby v Pevnosti poznání

Houby v Pevnosti poznání

Houby v Pevnosti poznání

Máte rádi houbaření? Chcete se dozvědět novinky a zajímavosti z mykologie? Přijďte se podívat na akci Houby v Pevnosti poznání v Olomouci.

Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v chemické laboratoři odhalí jedovaté látky nebo si vyrobí originální pytlík na sušené houby. V dvoudenním tematickém programu nebude chybět ani mykologická poradna a výtvarné aktivity pro nejmenší účastníky. Lektoři se zaměří také na fenomén chalupaření, téma psychedelie nebo plísňové choroby lidského těla. Program vznikl ve spolupráci s odborníky z přírodovědecké fakulty a Vojenské nemocnice Olomouc. Akce je zdarma v rámci běžného vstupného do jednotlivých expozic.

„Houby v historii vzbuzovaly obavy, a byly dokonce považovány za výtvor ďábla, který pouze mate botaniky. Tato doba je pryč, a houby svou velkou rozmanitostí, neuvěřitelnou bizarností tvarů a způsobů obživy právem vzbuzují zájem a obdiv nejen odborných mykologů, ale i široké veřejnosti. V Pevnosti chceme poodhalit závoj, za kterým lze vidět mikroskopické struktury hub, seznámit se s širokým spektrem jejich účinků nebo blíže porozumět tomu, proč a jak houby způsobují choroby rostlin,“ zve na program Barbora Mieslerová z katedry botaniky. Součástí víkendového programu bude mykologická poradna s profesorem Vítězslavem Bičíkem. Zájemci tak mohou do muzea přinést houby, které nedokáží pojmenovat nebo si nejsou jistí, zda jsou skutečně jedlé. Chemici Pevnosti poznání si pro návštěvníky připravili zajímavý badatelský úkol. V laboratoři si zájemci mohou analyzovat houby i samotnou půdu, ve které organismy rostou.

V expozici Světlo a tma zase porovnají některé zdroje světla, například světluška a houba versus úsporná žárovka. „V expozici si ukážeme, že i houby dokáží vydávat viditelné světlo. Budeme se zajímat o to, zda bychom houby mohli použít jako ochranný štít proti vesmírné radiaci,“ doplnila koordinátorka expozice Anna Krčmářová. Ve výtvarné dílně se zase bude vyrábět plátěný pytlík na sušené houby a magnetické hříbky. Autoři programu se budou věnovat fenoménu chalupaření. Kdy u nás tato záliba vznikla, a které době se říkalo „zlatá doba chalup“. „Traduje se, že každý pátý dům v České republice je využíván k rekreačním účelům. Český národ je díky tomu na předních místech ve světě v oblibě chalupaření. Také se budeme bavit o skvělém hnutí českých trampů,“ řekl Tomáš Arnold, koordinátor historické expozice.

Fotografie

Houby v Pevnosti poznání

Houby v Pevnosti poznání v Olomouci. Věděli jste, že houby dokáží vydávat viditelné světlo?

Houby v Pevnosti poznání v Olomouci.

Houby v Pevnosti poznání v Olomouci. Vyrobte si ve výtvarné dílně plátěný pytlík na sušené houby a magnetické hříbky.

Mapa


Andy

Autor článku — cestovatelka a milovnice přírody pracující s dětmi. Ráda sportuje, chodí plavat a často tak vyhledává koupání vhodné pro děti nebo sportovní aktivity pro děti. Také ráda píše tipy kam na výlet tento víkend, aby inspirovala ostatní.
Publikováno 20. 8. 2019 11:44

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2020 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek