Výlety s dětmiKrajMoravskoslezský kraj → Vikštejn

Vikštejn

Vikštejn

Zříceninu hradu Vikštejn nalezneme na skalnatém vrchu nad řekou Moravice v Moravskoslezském kraji. Hrad postavil v polovině 13. století Vítek z Kravař k ochraně jižní části opavského knížectví. V 15. století patřil Vikštejn přímo opavským knížatům a na hradě sídlili purkrabí. Od konce 14. století patřil opavským knížatům, roku 1447 přešel do vlastnictví vladyků z Moravice, později jej získali Bírkové z Násile. V roce 1474 byl hrad dobyt Matyášem Korvínem a pobořen. Později získali hrad do vlastnictví Planknarové z Kynšperka a kolem roku 1530 jej nechali opravit. Od konce 16. století do roku 1708 hrad patřil Oderským z Lidéřova. Za třicetileté války byl poškozen při vpádech Dánů a Švédů, v roce 1648 jej do povětří vyhodilo císařské vojsko.

Pro děti je návštěva Vikštejnu velkým dobrodružstvím. Najdeme zde několik sklepů a chodeb. Zajímavé jsou i samotné hradby, pozůstatky zdí, schodiště a temná zákoutí. Děti hlídejme, je zde několik otvorů, kde by mohly spadnout. Některá jsou dobře zabezpečená, některá nikoliv. Je zde i vyhlídková věž, s překrásným výhledem do údolí. Najdeme zde i lavičky k odpočinku, informační tabule, kde se o Vikštejnu můžete dozvědět více.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 26. 3. 2019 19:41

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Komentáře

  1. Nina 27. 3. 2019 13:42

    Krásná příroda a moc hezká procházka podél řeky, všem mohu doporučit. Dole u řeky si pak můžete dát zmrzlinu a limonádu.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek