Výlety s dětmiKrajMoravskoslezský kraj → Stříbrné jezero

Stříbrné jezero

Stříbrné jezero

Překrásné přírodní koupaliště s čistou vodou Stříbrné jezero je známé také pod názvem Sádrák. Naleznete ho v okrajové části města Opava-Kateřinky za levým břehem řeky Opavy. Stříbrné jezero získalo svůj název podle blýskajících se stříbrošedých krystalů minerálu sádrovce, kterých si všimnete na břehu.

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero vzniklo zatopením sádrovcového lomu a dnes slouží k rekreaci, koupání a rybolovu. Jsou zde pravidelně vysazovány ryby. Pláže jsou travnaté s prudším vstupem do vody. Jezero je dostupné městskou hromadnou dopravou. V areálu koupaliště je dále pro návštěvníky k dispozici asfaltové hřiště, wc, občerstvení i parkoviště.

Vznik Stříbrného jezera souvisí v těžbou sádrovce, od něhož je odvozen i lidový název pro toto jezero – Sádrák. Sádrovec se začal na Opavsku těžit zřejmě v roce 1849. V letech 1961 až 1963 byly zjištěny až trojnásobné průsaky vod z řeky Opavy do prostoru těžby. V roce 1964 se však objevil natolik silný proud, že se ho již zastavit nepodařilo. Zhruba deset metrů tryskající mohutný proud celý lom zatopil. Stačil na to pouhý jeden měsíc.

Mapa


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 21. 6. 2019 13:40

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

2 komentářů

  1. Lucie 22. 6. 2019 08:39

    Chtěla jsem se zeptat je tam také poklad? :-)

  2. Chose 27. 6. 2019 15:59

    Poklad tam je přímo uprostřed jezera. :-) Přijďte se podívat.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek