Výlety s dětmiKrajMoravskoslezský kraj → Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Kolem poloviny 13. století založila opolská knížata nad soutokem Ostravice a Lučiny ve Slezské Ostravě hrad, jehož úkolem bylo střežit obchodní cestu i hranici mezi českým a polským státem. V letech 1534 – 1548 jej Selničtí z Choltic přestavěli na renesanční zámek. V roce 1872 vyhořel, dočkal se ale obnovy. Od 30. let 20. století se však stal neobyvatelný, protože se ocitl v centru těžby uhlí, což vedlo k jeho silné devastaci. Ta dále pokračovala po roce 1979, kdy soukromník s požehnáním úřadů začal objekt přestavovat na vinárnu. V 90. letech minulého století se hrad stal majetkem města Ostravy. Po nákladné rekonstrukci, ukončené roku 2004, sem byly umístěny stále muzejní expozice, konají se tu i různé festivaly, kulturní a společenské akce.

Dostat se hradu je možné pěšky od Černé louky přes Lávku Unie. Dnešní podobě hradu dominuje vstupní brána s věží, která tvoří nejvyšší budovu komplexu. S ní spojený prostor podkrovní galerie v přízemí obsahuje malý sál. Na nádvoří nalezneme hradní tvrz a hradní studnu s fontánou. Ve sklepení tvrze je strašidelný sklep a obrovská sladkovodní akvária. V roce 2009 bude zahájena přístavba severního křídla budovy.

Mapa


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 17. 5. 2019 13:13

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek