Výlety s dětmiKrajLiberec kraj → Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála nalezneme na okraji skalního masivu v Českém ráji ve výši asi 20 metrů. Na místě dnešního zámku stával původně gotický hrad, zámek vznikl jeho přestavbou. Hrad založil kolem roku 1350 Hynek z Valdštejna na pískovcových skalách propojený mosty. Ve 2. pol. 16. století byl přestaven na pohodlný renesanční zámek, který získal v roce 1603 Albrecht z Valdštejna. Valdštejnové drželi zámek až do roku 1821. Teprve v roce 1859 dostal zámek dnešní novogotickou podobu.

Po roce 1945 byl však bohužel upraven pro účely odborové rekreace, čemuž padla za oběť značná část původních interiérů. Nyní je provozován jako hotel. Ale na své si přijdou i návštěvníci, kteří zde nejsou ubytováni – mohou si prohlédnout půvabnou sgrafitovou výzdobu na vnějších omítkách či vystoupit na hranolovou věž, u níž se otevírá jedinečný pohled na skalní útvary v okolí. Také lze nahlédnout do novogotického interiéru nevelkého kostelíka sv. Josefa z roku 1812, částečně též vysekaného ve skále, který stojí u mostu vlevo před vstupem do zámku. Poblíž se nachází menší anglický park, přístupná jsou nádvoří a v sezoně vyhlídková věž.

V letní sezóně hrad ožívá akcí nazvanou Poznej středověk. Nádvoří oživují rytíři, tanečnice, muzikanti a kejklíři. Jejich program navrací zámku jeho původní charakter. V zámecké rokli se také otevírá zábavný a sportovní areál, založený na klasických českých pohádkách a pohádkových postavách, které spolu s ochočenými zvířátky, soutěžemi a velmi atraktivním prostředím rokle nechají v dětech mnoho zážitků z návštěvy zámku.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 12. 3. 2019 12:50

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

3 komentářů

  1. Kačka 12. 3. 2019 21:04

    Český Ráj je překrásný. S dcerou tam jezdíme pravidelně do chatiček každé léto. Všem doporučuji!

  2. Magdalena 17. 3. 2019 20:33

    Kdo byl na věži, tak ví jaký je odtud překrásný výhled do kraje. Máme stejně krásnou zem!

  3. Nina 27. 3. 2019 13:45

    Ano z věže je opravdu překrásný pohled do kraje to musím potvrdit. Všem doporučuji také navštívit sklepení staré budovy, kde na vás dýchne chlad a historie zámku a také možná uvidíte pár místních netopýrů.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek