Výlety s dětmiKrajLiberec kraj → Liberecká botanická zahrada

Liberecká botanická zahrada

Botanická zahrada v Liberci

Liberec svým návštěvníkům nabízí mnoho zajímavých způsobů vyžití i relaxace. Jedním z takových odpočinkových zařízení je místní botanická zahrada. Zde má všechno své vlastní tempo a bez ohledu na okolní svět, místní ekosystém si žije svůj vlastní poklidný život.
Botanická zahrada v Liberci má jeden zajímavý unikát – je nejstarší v České republice – už je jí více než 100 let. Pomáhá zachovat a rozšiřovat znalosti a odkazy předešlých zahradnických a pěstitelských generací, a to pomocí obřích sbírek živých rostlin, nashromážděných za dlouhá desetiletí. Tým odborníků se zde stará se o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice.
O tom, že je oblíbená, svědčí její návštěvnost – ročně ji navštíví kolem 150 000 lidí. Skleníkový areál, umně vytvořený ve tvaru rostlinných buněk, sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, o celkové ploše 3000 metrů čtverečních. V jednotlivých pavilonech je pak prezentováno 13 různých botanických témat, kdy při jejich utváření byla skloubena odborná geobotanická hlediska a zahradní umění.

Botanická zahrada zdrojem odpočinku i inspirace

Nejen v letních měsících je liberecká botanická zahrada útočištěm přírodovědců, „kytkomilů“ i obyčejných lidí, kteří se rádi potěší pohledem na překrásně rozkvetlé rostliny, které u nás mnohdy nejsou k vidění nebo jen velmi zřídka, většinou někde na osamělých paloucích uprostřed chráněných krajinných oblastí. Takoví návštěvníci jistě ocení úchvatnou podívanou na obří leknínovitou rostlinu viktorii nebo nejobdivovanější rostliny světa – orchideje. Tropické a subtropické expozice jsou plné zajímavostí a vzácností, jako například palmy, obří áronovité rostliny, exotické kapradiny a další.
Za shlédnutí zcela určitě stojí také stálá venkovní expozice, která dovoluje nejen květinám, ale i autorům „živých exponátů“, aby se projevili naplno a uchvátili návštěvníky svými nápady a originalitou.
Liberecká botanická zahrada je pro návštěvníky otevřena každý den a vstupné je poměrně lidové, 140 Kč za dospělého. Pokud budete tedy v Liberci nějakou dobu pobývat a zbude vám chvilinka času, nenechte si ujít zajímavý výlet, který bude nejen lahodící pro oko, ale též poučný.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 5. 1. 2012 3:39

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek