Výlety s dětmiKrajLiberec kraj → Lemberk

Lemberk

Lemberk

Hrad přestavěný na zámek patří k nejstarším panským sídlům v Čechách. Již v roce 1241 jej vlastnil Havel, syn Markvartův ze Lvové. Markvarticové pak drželi panství do konce 14. století. V 16. a na začátku 17. století byl hrad přestavěn renesančně. V roce 1634 jej získal Valdštějnům důstojník Jan Rudolf Brenda, jehož potomci tu pak sídlili do roku 1726, další majitelé Clam-Gallasové si zámek udrželi až do roku 1945. V roce 1971 se zjistilo, že objekty jsou napadeny dřevomorkou. Areál bylo třeba uzavřít; pro veřejnost byl znovu zpřístupněn až po generální rekonstrukci v roce 1992.

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Nádherná podhorská krajina v Lužických horách je místem, kde již dlouhá léta najdete oblíbený zámek Lemberk s bohatou historií. Původní středověký hrad Löwenberg byl vybudován na strmém ostrohu hory Krutina. Původní hrad chránil obchodní a vojenské stezky z Čech do Lužice.

Mapa


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 3. 4. 2020 10:42

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek