Výlety s dětmiKrajKarlovarský kraj → Nejdek

Nejdek

Nejdek

Přímo ve městě na žulové ostrožně nad ohybem řeky Rolavy se tyčí Černá věž jako hlavní pozůstatek zajímavého zřejmě zeměpanského strážního hradu ze 13. století. Do dnešní doby se dochovala jen Černá věž, která je nyní kulturní památkou. Zničen byl zřejmě za 30-leté války a kromě Černé věže rozebrán na stavební materiál. Věž byla poté upravena na zvonici. Zakladatel hradu Nejdek byl pravděpodobně Konrád Plik z Plinkenštejna. V držení Pliků zůstal do konce 14. století. V následujících letech se na něm vystřídala řada majitelů (mj. Bušek z Prohoře či Frenclové), než se v roce 1410 dostal do držení chebského purkrabího Hanuše Fortera. Od něho jej ovšem už v roce 1413 odkoupil loketský purkrabí Janek Maleřík. V roce 1419 měnil hrad majitele znovu, když jej odkoupili Mikuláš a Hanuš Frasové spolu s Jindřichem Koppem z Tannberka.

Tvrz stávala v bývalém poplužním dvoře v jihovýchodní části obce. Renesanční tvrz byla tvořena dvěma patrovými budovami, krytými valbovými střechami s řadou vikýřů. Hlavní stavení o čtyřech nepravidelně rozložených okenních osách zpevňovalo několik opěrných pilířů. O jeho vnitřním vybavení se však nedochovaly žádné zprávy. Tvrz byla majiteli panství využívána až do 20. století výhradně ke správním účelům. Tvrz včetně budov bývalého poplužního dvora byla zbořena po roce 1945 při rozšiřování sousední továrny.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 9. 4. 2019 14:30

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek