Výlety s dětmiKrajKarlovarský kraj → Hrad Loket

Hrad Loket

Hrad Loket

Hrad Loket se tyčí na skalnatém vrcholu nad řekou Ohří přímo nad stejnojmenným městem nedaleko Karlových Varů. Kamenný královský hrad Loket byl na akropoli hradiště založen pravděpodobně ve 3. čtvrtině 12. století. Hrad byl odjakživa častým místem pobytu českých panovníků a jejich rodin i místem významných diplomatických jednání. Loket patřil k důležitým a nejlépe opevněným místům v celé střední Evropě. Hradba z charakteristických valounových kamenů, z období zásadní přestavby hradu ve 13. století, tvoří dodnes obvod východní poloviny areálu. Později se hrad stal reprezentačním rodovým sídlem a správním střediskem kraje. Pozvolný úpadek Lokte a celého kraje nastal až po třicetileté válce. V 18. století město přijalo návrh na přestavbu staré části hradu na vězení. Jako vězení hrad sloužil až do roku 1949 a v roce 1950 byl Loket prohlášen městskou památkovou rezervací. Mezi dalšími zastávkami na procházce městem by  neměla chybět monumentální budova radnice v barokním slohu, kaple sv. Anny, sloup Nejsvětější Trojice, Mariánská kaple či Přírodní divadlo otevřené v roce 1949 uvedením Dvořákovy Rusalky v provedení Národního divadla Praha.


Andy

Autor článku — cestovatelka a milovnice přírody pracující s dětmi. Ráda sportuje, chodí plavat a často tak vyhledává koupání vhodné pro děti nebo sportovní aktivity pro děti. Také ráda píše tipy kam na výlet tento víkend, aby inspirovala ostatní.
Publikováno 19. 3. 2012 8:44

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

2 komentářů

  1. Kami 22. 3. 2012 12:45

    Hrad Loket je super, byla jsem tam kamarádce na svatbě. Byli oblečeni v dobových krojích, obřad doprovázela živá hudba a ještě jsme se podívali na šermíře.

  2. Petr 5. 5. 2014 19:51

    nám se líbí na Lokti kulturní akce, které se tam pravidelně konají..

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek