Výlety s dětmiKrajKarlovarský kraj → Himlštejn

Himlštejn

Himlštejn

Pravděpodobně Vilém z Illburka postavil na sklonku husitských válek na výrazném vrcholu Nebesa asi jeden kilometr severozápadně od obce Stráž nad Ohří hrad pojmenovaný Himmelstein. Jeho majitel se poprvé připomíná v roce 1434. V 90. letech 15. století byl hrad goticky přebudován, za panování Sliků po roce 1528 byl opuštěn a zchátral.

Himlštejn měl originální dispozici, ovlivněnou terénem. Poloha hradu je reakcí na rozvoj účinného dělostřelectva během husitských válek, kdy stavitel zareagoval upřednostněním obranné složky před obytnou funkcí umístěním hradu na vrchol neohrozitelný palbou děl. Opevnění bylo na přístupové straně. První brána stála ve vysunutém přihrádku, druhou bránu tvořil portál v hlavní hradbě, vedle se tyčila rozměrná obytná věž. Ta se svým celkovým pojetím spíše blížila tvrzím předcházejícího obdbobí. Hlavní obranou funkci hradu měl parkán nad příkopem, z větší části lemovaný jenom zemním opevněním. Aby sem obránci dostali těžká děla, byla hlavní hradba prolomena dalším velkým portálem. Opevnění sice neumožňovalo křížovou palbu, vzhledem k terénu však bylo zcela dostačující. Z hradu se dochovaly zbytky zdiva dvou bran, parkánové hradby, rozměrné hranolové obytné věže a základy paláce.

Okolí hradu spravované proboštstvím v Boči patřilo do roku 1357 benediktýnskému klášteru v Postoloprtech a potom se stalo součástí panství Horního Hradu. Vilém získal ještě před rokem 1437 i zbývající část hornohradského panství, přesídlil na tamější hrad a na Himlštejně poté sídlil jen purkrabí. Pravděpodobně v letech 1448–1449 Vilém oba hrady prodal rytíři Jindřichu z Weidenu, ale už v roce 1470 se uvádí jako jejich majitel Hylprant Satanéř z Drahovic.

Přístupová cesta hluboko pod hradním jádrem překonala příkop a prošla bránou postavenou při přestavbě na konci 15. století. Vlastní brána se nedochovala, ale zůstaly fragmenty části zdiva k ní přistavěné strážnice. Cesta potom vystoupila k další bráně, jejíž oblouk se dochoval dosud. Brána se uzavírala vraty se závorou, po které zůstala kapsa ve zdi.

Zřícenina hradu je snadno přístupná po cestě značené zelenou turistickou značkou. Ze Stráže nad Ohří cesta stoupá úbočím Nebeského vrchu k rozcestníku Nebesa. Odtud vede na vrchol se zříceninou významová odbočka. Celková délka cesty je od nádraží ve Stráži 2,5 km.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 2. 4. 2019 12:37

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Komentáře

  1. Lena 2. 4. 2019 17:26

    Zastavili jsme se tam minulý týden cestou do Německa a byl to pěkný výlet. Trochu jsme to sice hledali, ale nakonec nasli.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek