Výlety s dětmiKrajKarlovarský kraj → Hauenštejn

Hauenštejn

Hauenštejn

Původně gotický hrad, pak zámek Hauenštejn, česky zvaný Horní Hrad, jedno z nejromantičtějších panských sídel u nás, stojí na výběžku skalnatého ostrohu nad potokem nedaleko obce Krásný Les v Krušných horách. Hrad byl pravděpodobně založen v druhé polovině 13. století jako součást hraničního opevnění. To však není zcela jisté. Jako další možnost se uvádí založení hradu jeho prvním doloženým majitelem – loketským purkrabím Mikulášem Winklerem. Ten ho však poměrně záhy přenechal klášteru v Doksanech. V 19. století za Bouquayů se proměnil v honosný novogotický zámek. Ovšem po roce 1945 mu díky komunistickému režimu nastaly těžké časy chátrání. Na poslední chvíli jej zachránil soukromý majitel, který v roce 2000 ruinu koupil a vrátil do života.

K hradu vedou dvě cesty jedna kratší návštěvníky dovede k rekonstruované Zámecké bráně, druhá delší ústí na hradním nádvoří a umožňuje výhled na hradní věž. Nad zámkem se na kopci se nachází Hornohradská kaple kde se konají výstavy. V interiéru je vystavena dřevěná socha sv. Václava, která byla vyrobena pro pouť poutníka Petra „Hrocha“ Bindera roku 2007 do Vatikánu, kde byla požehnána papežem. Nedaleko naleznete také botanickou zahradu a arboretum s mimořádnou sbírkou více než 40 druhů javorů i mnoha jehličnanů a řadou unikátních dřevin z jihovýchodní Asie a Severní Ameriky.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 1. 4. 2019 17:27

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2021 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek