Výlety s dětmiKrajKarlovarský kraj → Hartenberg

Hartenberg

Hartenberg

Hrad Hartenberg, dnes Hřebeny, byl postaven v dokonale chráněné poloze na strmém ostrohu nad říčkou Svatavou. Počátky hradu nejsou zcela jasné. Rodový hrad byl založen pány z Hartenbergu, významným šlechtickým rodem Chebska a západních Čech. Hrad byl v minulosti obléhán a dobýván, pleněn a rozechvíván zemětřesnými roji a nejednou skončil v plamenech. Naposledy se tomu stalo v letech 1985–91, kdy byl postupně zapálen hlavní palác, nádvorní budovy a nakonec i věž. Z této rány se tato ojedinělá stavba i nadále vzpamatovává.

Archeologické výzkumy a nálezy z let 2007–2010 potvrzují stavbu s románskými slohovými prvky, ze kterých se usuzuje, že již na přelomu 12. a 13. století zde byla minimálně dvoupodlažní a dvouprostorová stavba. Nejcennějším vybavením se chlubila kaple sv. Tří králů. Hlavní barokní oltář měl sloupovou architekturu, strany retabula byly doplněny o sochy světců. V nástavci byl umístěn rozměrný obraz s motivem sv. Tří králů. Nad tabemáklem s erbem Auerspergů trůnila socha Madony s Ježíškem, tzv. Černá Madona. Hrad a následně i zámek měl bohatě zdobený interiér freskami a obrazy. Dochovaly se však jen některé portréty majitelů a jejich rodinných příslušníků. Ty jsou nyní ve správě Národního památkového ústavu. Kolekce nesignovaných olejomaleb, převážně s mytologickými a exotickými motivy, byly roku 1973 převezeny do muzea v Chebu.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 16. 4. 2019 20:36

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek