Výlety s dětmiKrajKarlovarský kraj → Bečov nad Teplou

Bečov nad Teplou

Bečov nad Teplou

Hrad Bečov nad Teplou založili kolem roku 1300 páni z Oseka (Rýzmburka) v rámci kolonizace zdejšího kraje. Chránil důležitou křižovatku zemských cest a snad sloužil původně jako celní místo. Největší rozkvět zažil v 1. polovině 16. století za Pluhů z Rabštejna, kteří velmi zbohatli díky těžbě kovů, zejména stříbra. Hrad stojí nad hlubokým údolím obklopený vysokými lesnatými kopci které patří k Slavkovskému lesu a Tepelské vrchovině. Hrad obtéká ze dvou stran řeka Teplá a z třetí strany je oddělen Dolským, dříve Hlubokým potokem. V údolí se nachází město Bečov nad Teplou.

Během třicetileté války hrad značně zchátral. V roce 1623 musela být větší, horní část okrouhlé věže pro zchátralost zbourána. V roce 1656 vypracoval vojenský velitel hradu, Jan Lacron, rozsáhlý plán nového opevnění, z něhož byla dokončena jen velká bašta s příkopem. V 18. století došlo k dalšímu odbourání čelní okrouhlé věže, takže z ní zbylo 6 metrů vysoké torzo s gotickým soklem a kounicko-questenberským znakem. Ve třicátých letech 19. století došlo k výrazné klasicistní přestavbě Pluhovských domů, která však téměř setřela gotickou a renesanční podobu někdejšího hradního paláce.

Místní obyvatelé se ve středověku živili převážně hornictvím, největší zastoupení měla těžba cínu. V 19. století následně došlo ve městě k rozvoji řemeslné výroby a začaly zde vznikat malé manufaktury. Díky rozvoji silniční a železniční dopravy začali nádhernou krajinu Slavkovského lesa objevovat turisté a přírodovědci.

V Bečově nad Teplou si můžete mimo hradu a zámku prohlédnout také Muzeum historických motocyklů s expozicí dřevěných hraček a loutkových divadel. K zajímavostem také patří šroubovitě zatočená rozhledna na Krásenském vrchu, pravidelně řazena mezi nejhezčí vyhlídkové věže Česka.

Mapa


Andy

Autor článku — cestovatelka a milovnice přírody pracující s dětmi. Ráda sportuje, chodí plavat a často tak vyhledává koupání vhodné pro děti nebo sportovní aktivity pro děti. Také ráda píše tipy kam na výlet tento víkend, aby inspirovala ostatní.
Publikováno 14. 4. 2019 10:38

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek