Výlety s dětmiKrajJihomoravský kraj → Mikulov

Mikulov

Mikulov

Historie panského sídla v malebném jihomoravském městě na úpatí Pálavy je stará téměř tisíc let. Od 2. poloviny 11. století tu existovalo přemyslovské hradiště, později románský, goticky rozšířený hrad. V 16. století získali Mikulov Dietrichštejnové a proměnili jej na rodové sídlo, které si udrželi až do konce 2. světové války. Na konci války celý areál vyhořel a způsobil nedozírné škody, kde kromě knihovny zničil prakticky všechny interiéry včetně zde umístěných uměleckých sbírek.

Město Mikulov se rozkládá na posledních výběžcích Pálavy a je obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku. Dominantou Mikulova je barokní zámek, sídlo Regionálního muzea Mikulov, kde objevíte nejrozsáhlejší tuzemskou expozici vinařství a vinohradnictví s unikátním obřím vinným sudem.

Do dějin Mikulova se zapsal kardinál Dietrichstein, který učinil přítrž rozpustilým radovánkám, které se odehrávaly na vrchu jménem Tanzberg. Tehdy konečně ustoupila morová epidemie a kardinál nechal na znamení díků postavit na Tanzbergu kapli sv. Šebestiána. Místu se od té doby říká Svatý kopeček a z města sem vede raně barokní křížová cesta s pašijovými kaplemi. Dietrichsteinskou hrobku objevíte v bývalém kostele sv. Anny na hlavním mikulovském náměstí.

Návštěva Mikulovska je většinou spojována i s ochutnávkou vína, a tak tu k posezení láká řada vinných sklepů, hotelů a vináren. Gastronomické zážitky vás ale čekají i za městem, třeba ve vinařském domě Sonberk s nádherným výhledem na Pálavu. Možná vás vyhlídka zláká i k návštěvě několika pálavských zřícenin v čele s torzem někdejšího strážního hradu Děvičky. Při toulkách po okolí byste neměli vynechat ani jeskyni Na Turoldu, v jejímž nitru se skrývá podzemní jezírko se smaragdově zbarvenou vodou.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 8. 5. 2019 17:35

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Komentáře

  1. Kacka 8. 5. 2019 19:11

    Tento kraj mám velice ráda. Jezdím se od malička a všem ho mohu doporučit. Udělejte si výlet třeba na Kozí hrádek, Svatý kopeček do jeskyně na Turoldu nebo třeba k Dietrichsteinské hrobce. :-)

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek