Výlety s dětmiKrajJihomoravský kraj → Čertův hrádek

Čertův hrádek

Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležící v přírodním parku Čeřínek mezi řadou skalních útvarů nad údolím s řekou Svitavou u Blanska v katastru obce Olomučany. Čertův hrádek představuje zbytky žulové skalní hradby mají délku asi 50 metrů a šířku 40 metrů. Nacházejí se na hřbetu na rozhraní Jihlavska a Pelhřimovska a jsou pozůstatkem tropického zvětrávání v třetihorách a intenzivního mrazového zvětrávání v chladných obdobích pleistocénu.

Název tohoto hradu byl dle starší literatury odvozen buď od Hynka Suchého Čerta nebo od Jakuba Čerta z Bořitova, což je však pouze jen historicky nedoložitelná pověst. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název “Čertův hrádek” získal až na podkladě lidové tvořivosti. Lze předpokládat, že hrad zanikl za husitských válek či krátce předtím.

První majitelé Čertova hrádku nejsou známi. Počátkem 14. století pravděpodobně získal Čertův hrádek Jindřich z Lipé, který s králem Janem Lucemburským vyměnil Žitavsko za statky na Moravě. V roce 1346 totiž při dělení jeho majetku dostali Olomučany jeho synové Jindřich, Pertold a Čeněk z Lipé. Poté byl hrad v držení Viléma z Opatovic, který jej vlastnil nejspíše v letech 1374–1391. Od roku 1406 do roku 1437 se v listinách objevuje jako majitel Jan Bidlo, který měl svoje sídlo v Otradicích.

Podle lidového vyprávění měl být hrádek údajným sídlem loupeživého rytíře Hynka z Kunštátu, jenž měl přezdívku Suchý Čert. V jiných vyprávěních se setkáváme s postavou rytíře Čerta z Bořitova. Tato lidová podání však nemají žádné historické opodstatnění a tak zůstávají jen vděčným námětem pro spisovatele pověstí. Jedna z nich praví, že hrádek postavil černý rytíř v nezvykle krátké době. Po okolí se šuškalo, že je to všechno čertovo dílo.

Mapa


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 26. 3. 2019 17:00

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

3 komentáře

  1. Jarek 26. 3. 2019 17:32

    Čertův hrádek je super. Rád lezu po skalách a tady to ideální pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet lezení a bojí se do vyšších skal. Všem mohu doporučit. A ještě tam můžu doporučit nedalekou hospodu u Golema :-)

  2. Veronika 27. 3. 2019 09:55

    Známe byli jsme a mohu potvrdit je to tam bezvadný. Pokud pojedete s dětmi, tak si to určitě užijí.

  3. Lena 2. 4. 2019 17:32

    Také známe a v místní restauraci jsme se dozvěděli i jak to bylo s těmi čerty :-)

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2020 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek