Výlety s dětmiKrajJihočeský kraj → Železný most v Týně nad Vltavou – technická památka

Železný most v Týně nad Vltavou – technická památka

Železný most

Na místě původního dřevěného mostu přes vltavu (první zpráva o mostě je již z roku 1229) byl v roce 1892 zkonstruován ocelový most podle návrhu zemského vrchního inženýra Josefa Mayra a stavbyvedoucího Ing. Františka Schumandla. Stavba začala 2. května 1892, stavbu pilíře provedl pražský stavitel Jan Kruliš se synem Otakarem. Ocelovou konstrukci vyrobila Pražská mostárna pod č. 1478. 17. října 1892 se konala zatěžkávací zkouška mostu, následně byl 4. listopadu most slavnostně vysvěcen a předán veřejnosti. Most má dvě šedesátimetrová pole, uprostřed řeky s jedním kamenným pilířem, stěny jsou složeny z nosníků spojených segmentovými prvky příhradové konstrukce.

V roce 1996 byl rekonstruován nákladem 5,5 mil. korun podle projektů brněnské kanceláře Ing. A. Pechala. V průběhu historie bylo toto místo přechodu Vltavy, jediné na úseku mezi Českými Budějovicemi a Prahou, významným strategickým bodem, zejména v neklidných válečných dobách.

9. října roku 1944 se zde odehrála jedna ze šarvátek tzv. války o rakouské dědictví. O most zde bojovola rakouská a pruská vojska. Bitvu zahájil se svými pandury slavný baron Trenk a spolu s dalšími rakouskými vojáky vytlačil Prusy z města. Památkou na bitku o most je název čtvrti „Bojiště 1744“ a boží muka, která byla původně umístěna na levém vltavském břehu nedaleko mostu. Podle lidové tradice byli pod božími muky pohřbení vojáci padlí v bitvě. V roce 1940, při rozšiřování silnice směrem na Písek, musela být boží muka přemístěna na svoje nynější místo na nábřeží  v Havlíčkově ul., výše po proudu řeky. Při stěhování památky se skutečně v její blízkosti nalezly kosterní pozůstatky.


Hawkeye

Autor článku — má rád sport, turistiku, výlety na hrady a zámky nebo za koupáním.
Publikováno 28. 2. 2009 18:28

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Komentáře

  1. […] Železný most v Týnu nad Vltavou – inspirace na výlet […]

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2020 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek