Výlety s dětmiKrajJihočeský kraj → Zámek Červená lhota

Zámek Červená lhota

Červená Lhota

Renesanční vodní zámek Červená Lhota se nachází ve východní části jižních Čech na severu Jindřichohradecka na jehož místě zřejmě stala již ve 13. století gotická tvrz. Zámek je umístěn na skále, která se přehrazením údolí a zvýšením hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. Po přehrazení Deštenského potoka se stal z žulového skalního útesu ostrov uprostřed jezírka, které původně chránilo tvrz a po přestavbě na zámek sloužilo jako originální architektonické řešení.

Nejstarším známým majitelem Červené Lhoty je Ondráček ze Zásmuk nebo Vlčetína, doložený v letech 1388-1418. Boubínští z Újezda roku 1531 prodali tvrz Janu Kábovi z Rybňan, který ji přestavěl na pohodlný čtyřkřídlý renesanční zámek čtvercového půdorysu. Po roce 1622 byl zámek zkonfiskován a dán do zástavy císařskému rytmistru Antoniovi Brucciovi. Kolem roku 1673 byly provedeny některé úpravy interiérů. Kníže Schönburg dal v roce 1845 provést některé změny zámku zvenčí i uvnitř v novogotickém slohu. Poslední změny v letech 1903-1912 však odstranily vnější novogotický ráz zámku a ten dostal současnou podobu s typickými pseudorenesančními obloučky.

Na zámku bylo natočeno několik filmových a televizních pohádek. Prohlídka zámku trvá asi 50 minut, během ní lze vidět 16 pokojů představující bydlení šlechty v 19. století a na začátku 20. století. Zámek Červené Lhota patří mezi nejnavštěvovanější zámky v Jihočeském kraji.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 16. 3. 2019 14:34

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

2 komentářů

  1. Magdalena 17. 3. 2019 20:30

    Jako malá jsem sem jezdila často s rodiči. Miluji Jižní Čechy! Krásná příroda, lesy, rybníky… Na houby jsme chodili, už se těším na léto. Kdo ještě nebyl na Červené Lhotě, tak ať to napraví, je to tu překrásné!

  2. Máca 2. 4. 2019 17:46

    Červená Lhota je podle mě nejkrásnější zámek v Čechách. Všem zamilovaným doporučuji jako romantický výlet! :-*

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek