Výlety s dětmiKrajJihočeský kraj → Za loutkami do jižních Čech – Prachatice a Český Krumlov

Za loutkami do jižních Čech – Prachatice a Český Krumlov

Český Krumlov

Až budete mít cestu kolem Prachatic nebo Českého Krumlova, rozhodně byste svoje dítka neměli ochudit o expozici České loutky a cirkusu, spadající pod záštitu Národního muzea.

Stálá expozice, vytvořená v roce 2006, sídlí na Velkém náměstí a malým i velkým návštěvníkům přináší nevšední podívanou do historie loutkářství a cirkusového umění. Seznámíte se zde s historií české loutky a pod vedením Kašpárků a Čertů tu také můžete shlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách.

Ve druhé části expozice je v unikátním cirkusovém muzeu vystaveno velké množství plakátů, fotografií a historických dokumentů, kde návštěvník okusí atmosféru cirkusové manéže s hrazdami, jednokolkami a žonglérskými pomůckami cirkusových umělců. Lákadlem pro děti i jejich dospělý doprovod bude také další unikátní historická putovní atrakce – panoptikum voskových hlav historických osobností – včetně pohyblivé mořské panny.

Prachatice, malebné město ležící na úpatí Šumavy – založené již v 11. století – svým návštěvníkům nabízí především historické centrum plné renesančních staveb, včetně historických hradeb, kostely, parky, fontány. Mnoho nádherným míst k odpočinku i relaxaci. Pokud budete mít na svých cestách chvilku času nazbyt, rozhodně stojí za to se po městě projít.
O vybraných víkendech zde také narazíte na populární Farmářské trhy, což ocení především maminky kuchařky. Kdyby snad tatínky pálila chodidla a měli by chuť na trochu „horské“ turistiky, necelých 5 km od města je na nepřehlédnutelném vrchu Libín (1096 m) turistická rozhledna, odkud je jedinečný výhled nejen na velkou část Šumavy, ale také na Novohradské hory, Českobudějovicko, Písecko, Strakonicko a dokonce Brdskou vrchovinu.

Loutky čekají také v Českém Krumlově

O hodinku cesty autem a čtyřicet kilometrů dále, v Českém Krumlově, putování za loutkami pokračuje. Jedná se o další stálou expozici Národního muzea, sídlící v přiléhavě pojmenovaném Pohádkovém domě v Radniční ulici. Takzvaný „Kabinet loutek Národního muzea“ nabízí malým objevitelům téměř 170 loutek od různých lidových tvůrců. Expozice nabízí různě zaměřené tematické celky, mnohdy spojených s jihočeskou historií. Najdete zde kupříkladu dovedně zpracované loutky vojáků, policajtů, trpaslíků (kutajících zlato v podzemních dolech), hostinských aj. Samozřejmě nesmí chybět vodníci, čerti a kašpárci – bez nich by žádné loutkové divadlo u malých diváků neobstálo.

I Český Krumlov cestovatelům mnohem víc, než jen loutkařské umění – je také vyhlášeno svými architektonickými památkami a jako celek (historické jádro) je zapsán na seznamu památek UNESCO. Unikátní město, rozprostřené nad meandry Vltavy, bylo založeno ve 13. století a po dlouhá staletí fungovalo jako důležitý obchodní bod. (nejstarší osídlení se datuje až do období mezi 50-70 tisíci lety před naším letopočtem; ve větší míře zde žili naši předkové již před 3500 lety) Dodnes se zde zachovalo mnoho historicky cenných městských domů – gotických, renesančních, i barokních.

Mezi hlavní turistickou dominantu Českého Krumlova neodmyslitelně patří majestátní zámek (původně gotický hrad), který ročně navštíví více než čtvrt milionu návštěvníků. Za návštěvu stojí nejen bohaté vnitřní expozice, ale také rozlehlý zámecký park se zahradami a kaskádovitou fontánou.
Prohlídkou Českého Krumlova získáte mnoho cenných zkušeností a zážitků, které rozhodně stojí i za naplánovanou odbočku z trasy vašeho výletu.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 28. 9. 2011 18:40

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Komentáře

  1. Stanislava 13. 3. 2019 15:11

    Dobrý den, to my mame rádi Krumlov, jezdíme teď sem https://www.leylaria.cz/ a to je opravdu krásné. Děkuji za další tip kam jít :)

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek