Výlety s dětmiKrajJihočeský kraj → Veselské pískovny

Veselské pískovny

Veselské pískovny

Veselské pískovny můžete navštívit v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Svým návštěvníkům nabízejí možnost koupání na písčitých plážích, dálkové plavání a sportovní rybolov. Nachází se zde pět oddělených štěrkopískových jezer, která vznikla po těžbě štěrkopísku. Jednotlivá jezera se jmenují Vlkovská pískovna, Jezero Veselí a Jezero Veselí I, Jezero Horusice a Jezero Horusice I. Přestože se nejedná o oficiálně provozovaná koupaliště, slouží zde sezónní placená parkoviště s možností občerstvení. Z turistického hlediska má největší význam naučná stezka Veselské pískovny, což je 7 km dlouhý okruh kolem Vlkovské pískovny a jezera Veselí I, vybavený 14 informačními tabulemi. Největší zajímavost nabízí zastávka číslo 7, která se týká přírodní rezervace „Písečný přesyp u Vlkova“. Tento přesyp je pokládán za nejlépe zachovanou písečnou dunu v naší republice. Ta vznikla v době poledové, kdy okolní krajina byla téměř bezlesá a s řídkou vegetací. Pravidelně vanoucí větry vytvořily z písku vyvátého ze štěrkopísků v nivě Lužnice a Nežárky písečné duny. Tvořily pruh od Veselí nad Lužnicí až k Majdaleně. Dnes jsou zarostlé borovými lesy, odkryté písky zbyly jen na dvou místech – větší písečný přesyp u Vlkova a menší Slepičí vršek u obce Lužnice. Kromě teplomilných rostlin žije na přesypu i hmyz, se kterým se můžeme setkat jen v teplém Polabí nebo na jižní Moravě. Stezka začíná i končí za parkovištěm u Jezera Veselí, ke kterému se odbočuje ze silnice na Val. V období turistické sezóny od července do září zde pořádá Občerstvení na pískovně cyklus kulturních a sportovních programů, koncertů a promítání filmů.

Veselské pískovny jsou oblíbené a často vyhledávané rodiči s dětmi pro své písčité pláže na kterých si děti mohou hrát, čistou vodu a ideální prostředí, které nabízí pobyt jak na slunci tak ve stínu stromů.

Fotografie

Veselské pískovny - pohled na vodní plochu

Veselské pískovny - pohled na vodní plochu

Veselské pískovny - pohled na prázdnou pláž

Veselské pískovny - pohled na prázdnou pláž

Koupání ve Veselských pískovnách

Koupání ve Veselských pískovnách

Pohled na Veselské pískovny

Pohled na Veselské pískovny

Mapa


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 22. 4. 2019 13:14

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek