Výlety s dětmiKrajKrálovéhradecký kraj → Ratibořický zámek

Ratibořický zámek

Ratibořický zámek

Babiččino údolí a státní zámek Ratibořice patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Zámek je znám osobou spisovatelky Boženy Němcové a jejím dílem Babička, stejně tak postavou paní kněžny – vévodkyně Kateřiny Vilemíny Zaháňské. Na místě dnešního zámku v Ratibořicích stávala již roku 1388 gotická tvrz, jejímž majitelem byl rytíř Vaněk ze Žampachu a Ratibořic.

Od poloviny 15. století zdejší sídlo patřilo již k nedalekému rýzmburskému hradu, krátce nato ztratila stavba význam a počala chátrat. Zřejmě již koncem 16. století tvrz zanikla a roku 1582 koupil Rýzmburk i Ratibořice rod Smiřických. Tak se Ratibořice staly součástí náchodského panství, které po bělohorské bitvě přešlo na rod Trčku z Lípy. Po zavraždění posledního majitele z tohoto rodu, Adama Erdmana Trčky z Lípy, společně s Albrechtem z Valdštejna v Chebu roku 1634, císař Ferdinand II. panství věnoval knížeti Ottaviu Piccolomini. Právě jeho potomek Lerenzo z Piccolomini dal v Ratibořicích v letech 1702-1708 postavit barokní zámeček v italském stylu loveckých letohrádků.

V této podobě zámek zůstal až do roku 1825, kdy vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská, jeho tehdejší majitelka a také kněžna zpodobněná v Babičce Boženy Němcové, zahájila přestavbu ve slohu empíru. Zámek byl zcela přestaven včetně křídla pro služebnictvo a v údolí Úpy vznikl přírodní park. V horním patře zámku jsou dnes soustředěny cenné obrazové kolekce, grafika, sklo, porcelán, nábytkové sestavy a další předměty z 19. století.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 9. 3. 2019 17:52

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2019 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek