Výlety s dětmiKrajKrálovéhradecký kraj → Pecka

Pecka

Hrad Pecka

Příjemnému městečku u Nové Paky dominuje silueta zčásti zříceného hradu, vybudovaného goticky v 1. polovině 14. století. Koncem 15. století byl přestavěn pozdně goticky, za Škopků z Otradovic ve 2. polovině 16. století rozšířený o renesanční palác. V letech 1604-1621 patřil Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic, který připojil dvoupatrový Harantovský palác. Strohý hrad se tak proměnil na výstavné panské sídlo se čtyřmi paláci kolem nádvoří, zdobený sgrafity. Ničivý požár v roce 1830 znamenal pro Pecku zkázu. Hrad zůstal pustý, část byla obnovena teprve po roce 1940.

Nyní je hrad Pecka jediným interiérově zpřístupněným objektem v celém regionu středního Podkrkonoší a Krkonoš. Láká nejen krásnou okolní krajinou s jedinečnými výhledy na hřebeny Krkonoš, ale dvěma prohlídkovými okruhy zaměřenými na vlastní, autentickou historii hradu a městečka Pecka.

Pecka leží v malebně zvlněné krajině Podkrkonoší mezi městy Nová Paka a Dvůr Králové. Život městečka se odedávna točil kolem hradu Pecka, nejvýznamnější historické památky v okolí. Nedaleko leží Lázně Bělohrad a vrch Zvičina s turistickou Raisovou chatou a krásnými vyhlídkami do okolí.

Pecka si dodnes uchovala atmosféru poklidného podkrkonošského městečka s řadou pěkných památek. Upravené svažité náměstí s barokním kostelem sv. Bartoloměje lemují měšťanské domy z poloviny 19. století a hotely Roubal a Koruna, stojí tu též barokní morový sloup se sochou Panny Marie. Můžete se také zastavit v Galerii Kredum, navštívit výstavu a prodejnu polodrahokamů a podívat se, jak se vyrábějí originální „pecky z pecky“ – bižuterie z ovocných pecek i polštářky a hračky plněné peckami.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 5. 6. 2019 16:30

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Komentáře

  1. Miroslava 5. 6. 2019 17:36

    Krásný hrad a hlavně krásný kraj a příroda v okolí. Jezdíme se s dětmi pravidelně každé léto do kempu pokaždé si to moc užijeme. :-)

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2023 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek