Výlety s dětmiKrajJihočeský kraj → Procházka kolem Tábora

Procházka kolem Tábora

Město Tábor

Že Tábor dobře znáte? A jste si jistí? Tohle města má totiž svou utajenou tvář. Z historického náměstí je to pár minut do údolí, k řece geologickému skanzenu, kam většina turistů nikdy nezabloudí. Hned za bránou hradu Kotnova, kudy se vcházelo od jihu do města, odbočí vlevo dolů úzká ulička. Vede tudy zelená značka a svede vás po terasovitých cestách vedoucích příměstským lesem, kterému se tu říká Havlíčkovy sady, do údolí pod rybníkem Jordánem.Tady odbočíte doprava a po chvíli dojdete k Housovu mlýnu. Nečekejte nic starobylého a roubeného, je to průmyslová stavba z konce předminulého století, již ale před pár lety osídlili lidé, kteří si rádi hrají na Kelty a husity. A tak se stal Housův mlýn oblíbenou místní atrakcí, kde si děti mohou vyzkoušet husitskou zbroj a kouknout, jak vypadala vozová hradba. Bývá tu zvlášť při větších akcích dosti rušno, ale pro milovníky starých zbraní je to přitažlivá atrakce. Nejrůznějších mečů, dýk, pík, a kopí je tohle stavení plné. Až usoudíte, že hromadné zábavy bylo už dost, vraťte se na zelenou a alejí mohutných starých lip a kaštanů vystoupejte na protější stranu údolí ke klášteru na Klokotech. Dnes sem chodí lidé především na hřbitov, ale dá se tu posedět i v klášterním ambitu, bývá tu klid a soustředěné ticho. Zelená směřuje dál po hraně údolí Lužnice až na návrší Chlum s širokým výhledem do okolí a pak strmě dolů k lávce přes vodu. Tady si můžete vybrat, po kterém břehu se vydáte. Buď můžete jít po silnici, která se klikatí spolu s řekou zpátky k Táboru. Nejdřív minete hospodu, která se jmenuje Harachovka, pak jeden starý mlýn, geologické muzeum místních hornin ve starém lomu a hned pod Táborem skončíte v kempu u Ježka s malou hospodou. Míst vhodných ke koupání je cestou hned několik. Druhá možnost je, že lávku u Harachovky přejdete a vydáte se po červené, která vede po druhém břehu lesem nad řekou a dovede vás po velkém mostě přes Lužnici zpátky na Kotnov (celá vycházka měří v obou případech 6 km).

Možností, jak obcházet Tábor, je ale víc. Záleží jen na vaší náladě a kondici. Pokud máte náladu na velký výlet, tak přejděte lávku u Harachovky, nevydáte se ale zpátky do Tábora, nýbrž na opačnou stranu. Červená značka vede celou dobu říčním údolím přes hrady Příběnice a Dobronice okolo několika mlýnů a přes řetězový most ve Stádleci. Ten je mimochodem zajímavý tím, že původně jste po něm mohli přejít Vltavu u obce Podolsko, ale při stavbě přehrady byl v roce 1960 rozebrán a o patnáct let později jako významná technická památka postaven právě tady. Až do Bechyně je to zhruba pětadvacet kilometrů, ale v horkém dni celodenní cesta ve stínu se spoustou příležitostí ke koupání a posezení ve vodáckých hospodách přijde vhod.

Tip: Také můžete vyrazit na výlet vlakem do Jindřichova Hradce.


Andy

Autor článku — cestovatelka a milovnice přírody pracující s dětmi. Ráda sportuje, chodí plavat a často tak vyhledává koupání vhodné pro děti nebo sportovní aktivity pro děti. Také ráda píše tipy kam na výlet tento víkend, aby inspirovala ostatní.
Publikováno 11. 2. 2016 21:17

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek